ABD'li diplomatların gizli Biden şikayeti: İsrail yüzünden bir nesli kaybediyoruz

ABD'li diplomatların gizli Biden şikayeti: İsrail yüzünden bir nesli kaybediyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden'a İsrail politikası nedeniyle eleştirilerin dozu yükseliyor. CNN International, Ortadoğu'daki ABD'li diplomatların Washington'a gönderdiği uyarı mesajlarını yayınladı: "Arap kamuoylarında bir nesli kaybedebiliriz."

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim sonrası dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek bölgelerinden biri olan Gazze Şeridi'ndeki yoğun hava bombardımanını destekleyen ABD Başkanı Joe Biden üzerindeki baskı artıyor.

AP ajansının yayımladığı anket, 2024 başkanlık seçimleri öncesinde İsrail'e verdiği destek yüzünden oy kaybedeceği uyarıları yapılan Biden'ın politikasının, kendi partisi Demokratlar arasında derin bölünmeye yol açtığını ortaya koydu. CNN International ve New York Times ise ABD'li yetkililerin, "İsrail'in yeni bir nesil Hamas savaşçıları yarattığı" ve Washington'a Arap kamuoyunda desteğin azaldığı yönünde uyarıda bulunduğunu yazdı. CNN'deki haberde, ABD'li diplomatların gizli yazışmalarına da yer verildi.

UMMAN VE MISIR'DAKİ ABD'Lİ YETKİLİLER TEPKİLİ

CNN International'ın ilgili haberinde, Ortadoğu'daki Amerikalı diplomatların Arap dünyasında ABD'ye karşı artan öfkeye dair gizli diplomatik yazışmalara yer verildi. Buna göre, Umman'ın başkenti Maskat'taki ABD Büyükelçiliği'nden Washington'a gönderilen bir mesajda, "İsrail'in Gazze'deki yıkıcı ve ölümcül askeri harekâtına verilen desteğin Arap kamuoylarında bir neslin kaybedilmesine yol açacağı" uyarısı yer aldı.

cnn.jpg

'İLETİŞİM SAVAŞINI FENA KAYBEDİYORUZ'

ABD'nin Maskat Büyükelçilği'nin ikinci en yetkili isminin imzasını taşıdığı belirtilen mesajda, "İletişim savaşında çok fena kaybediyoruz" denildi; "ABD'nin İsrail'e verdiği katı desteğin, olası savaş suçu olarak görülen gelişmelerde fiziki ve ahlaki suç ortaklığı olarak görüldüğü" belirtildi. Mesaj, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'ne, CIA'e ve FBI'a gönderildi.

CNN, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği'nin de benzer bir uyarıda bulunduğunu yazdı. Buna göre elçilik Washington'a gönderdiği bir mesajda, Mısır'ın devlet gazetelerinden birinde yer alan "Başkan Biden'ın Filistinlilere yönelik gaddarlığı ve aldırmazlığı, bütün diğer ABD başkanlarını geçti" ifadelerini aktardı.

NYT: ABD'Lİ YETKİLİLER İSRAİL'İ UYARIYOR AMA...

New York Times gazetesi ise ABD'li yetkililerin, İsrail'i "Gazze'de sınırlı vakti olduğu" konusunda uyardığını yazdı. Haberde, üst düzey ABD'li askeri liderlerin neredeyse her gün yapılan telefon görüşmelerinde İsrail'e Filistinli sivillerin korunması için baskı yaptığı, Biden yönetimi ile Benyamin Netanyahu hükümeti arasında görüş ayrılıklarının arttığı belirtildi. İddiaya göre Amerikan yönetimi, İsrail'den daha hafif bombalar kullanmasını da istedi.

nyt.jpg

Gazete, ABD Genelkurmay Başkanı Charles Q. Brown'ın, Tokyo ziyaretinde gazetecilerle sohbetinde "Artan sivil ölümlerinin yeni bir nesil Hamas militanları yaratmasından endişe duyuyor musunuz?" sorusuna "Evet, çok" yanıtını vermesine de dikkat çekti. NYT'ye konuşan ABD'li yetkililer de, İsrail'in Hamas saldırılarına verdiği yanıtın dünya çapında Filistin davasına duyulan sempatiyi artırdığını söyledi.

ANKET: BIDEN'IN İSRAİL POLİTİKASI BEĞENİLMİYOR

AP ajansının yayımladığı bir anket ise Amerikan kamuoyunca, Biden'ın İsrail-Filistin politikasını yanlış bulduğunu ortaya koydu. Ankete göre, Biden'ın politikasını yanlış görenlerin oranı yüzde 63. Dahası, Biden'ın kendi partisi Demokratlar arasında da derin bir bölünme var. Anket, Demokratların yüzde 50'sinin politikayı doğru bulduğunu, yüzde 46'sının ise onay vermediğini gösterdi. Demokratların yüzde 65'i ABD'nin İsrail'e gereğinden fazla destek verdiğini, yüzde 58'i de Filistinlilere yeterince destek vermediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

anket.jpg

Öne Çıkanlar