ABD'li düşünce kuruluşu öne sürdü: Prigojin'in oğlu Wagner'in başına geçmek için temaslarda bulunuyor

ABD'li düşünce kuruluşu öne sürdü: Prigojin'in oğlu Wagner'in başına geçmek için temaslarda bulunuyor
Yayınlanma:
A+ A-
Yevgeniy Prigojin'in ölümüyle Rus paralı asker grubu Wagner'in başına kimin geçeceği tartışması sürüyor. ABD'li düşünce kuruluşu Savaş Çalışmaları Enstitüsü'ne göre, Prigojin'in 25 yaşındaki oğlu Pavel'in, grubun komutasını almak için harekete geçti.

Artı Gerçek - ABD'li düşünce kuruluşu Savaş Çalışmaları Enstitüsü (Institute for the Study of War-ISW) Rus paralı asker grubu Wagner'in ölen lideri Yevgeniy Prigojin'in 25 yaşındaki oğlu Pavel'in, grubun komutasını almak üzere harekete geçtiğini öne sürdü. Buna göre, Pavel Prigojin, Rus ulusal muhafız birliği Rosgvardia ile paralı asker örgütünün Ukrayna'da yeniden savaşa katılması için görüşmeler yapıyor. Söz konusu hamle, 'Gri Saç' olarak anılan Wagner komutanı Andrey Troshev'in Savunma Bakanlığı ile anlaşmasının ve geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kamuoyu önünde kucaklanmasının ardından geldi.

'TROSHEV'E ALTERNATİF OLABİLİR'

ISW'ye göre bu durum "bazı Wagner personelinin Kremlin ve Savunma Bakanlığı'na bağlı Troshev'e karşı Prigojin bağlantılı bir alternatif etrafında toplanmak istediklerini" gösteriyor. ABD merkezli analistlere göre, "Rosgvardia bunu tek başına yapacak lojistik altyapıya sahip olmadığından, Savunma Bakanlığı her halükarda Rosgvardia'ya bağlı büyük ve yeniden yapılandırılmış bir kuvvet için ekipman ve malzeme sağlamak zorunda kalacak."

ISW, Troshev'in aksine Pavel Prigojin'in Wagner'in adının, sembollerinin, ideolojisinin, komutanlarının ve yönetiminin korunması konusunda pazarlık yaptığını da öne sürdü.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'daki savaşı destekleyen ancak ordu yönetiminin yanlış kararlar aldığını savunan Yevgeniy Prigojin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e en yakın isimlerden biri olarak bilinmesine rağmen haziran ayında sürpriz biçimde silahlı bir başkaldırıya imza atmıştı. Prigojin ve beraberindeki askerlerin Ukrayna sınırından Moskova'ya yürüyüşü, Putin'in en yakın müttefiklerinden Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun başlattığı müzakere süreciyle son bulmuştu.

Prigojin en son, Moskova yakınlarında meydana gelen "uçak kazasından" bir gün önce yayınlanan bir videoda, Afrika'da Wagner için asker toplarken görülmüştü. Ardından, kendisi ve üst düzey komutanlarından Dimitry Utkin'in yanı sıra bir dizi ismin daha yolcu listesinde bulunduğu belirtilen özel uçak, Moskova-St. Petersburg yolunda düşmüştü.

Rus yetkililer, uçağın düştüğü haberi sonrasında ise Prigojin'in adının yolcu listesinde olduğunu açıklamış ancak olay sırasında uçakta bulunup bulunmadığına dair bir bilgi vermemişti. Yaklaşık iki saat sonra Wagner'le bağlantılı Telegram kanalı Gray Zone Prigojin'in öldüğünü duyurmuş, kısa süre içinde de Rus Havacılık Dairesi Rosaviatsia'dan teyit gelmişti. Yapılan genetik testler sonucunda ise uçakta bulunanların yolcu listesindeki isimler olduğunun kesinleştiği açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar