ABD'nin Erbil'deki üssüne SİHA saldırısı

ABD'nin Erbil'deki üssüne SİHA saldırısı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in 11 bini aşkın Filistinliyi öldürdüğü Gazze saldırılarına kalkan olan ABD'nin bölgedeki üslerine saldırılar da sürüyor. Son olarak, Erbil'in 77 kilometre güneydoğusunda ABD askerlerinin bulunduğu Harir üssüne saldırı düzenlendi.

Artı Gerçek - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) yapılan açıklamada, ABD ve IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon güçlerinin bulunduğu Harir Hava Üssü'nün bu sabah saat 10:25'te bomba yüklü silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile hedef alındığı belirtildi.

Rudaw sitesine konuşan bir güvenlik kaynağı, saldırının ardından havalimanından yaklaşık 10 dakika boyunca duman yükseldiğini söyledi. Erbil vilayetinde, IKBY'nin başkenti Erbil'in 77 kilometre kuzeydoğusunda bulunan üsse yönelik saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

İsrail'in 7 Ekim'den sonra Gazze'de başlattığı saldırılara arka çıkan ABD'nin Suriye ve Irak'taki üsleri, bölgedeki direniş örgütlerinin sık sık saldırılarına uğruyor.

Pentagon Sözcüsü Sabrina Singh, son olarak dün yaptığı açıklamada İran'ı hedef göstererek "Bugüne dek üslere yaklaşık 58 saldırı düzenlendi. Bunların 27'si Irak'ta, 30-31'i Suriye'de" demişti. Pentagon, 7 Ekim'den beri Suriye'ye de İran yanlısı grupların hedef alındığı savıyla en az üç kez hava saldırısı düzenledi. Irak'ta şu an yaklaşık 2 bin 500, Suriye'de de 900 Amerikan askeri bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar