ABD'nin eski Arjantin ve Bolivya büyükelçisi, en az 1981'den beri Küba casusu olmakla suçlandı

ABD'nin eski Arjantin ve Bolivya büyükelçisi, en az 1981'den beri Küba casusu olmakla suçlandı
FBI'ın uzun zamandır yürüttüğü karşı istihbarat operasyonu kapsamında cuma günü Miami'de gözaltına alınan 73 yaşındaki eski diplomat Manuel Rocha'ya 'onlarca yıldır gizlice Küba hükümeti hesabına çalışma' suçlaması yöneltildi.

Artı Gerçek - Associated Press (AP) haber ajansı, ABD Adalet Bakanlığı'nın eski diplomat Manuel Rocha'yı onlarca yıldır Küba istihbarat servislerine gizli ajan olarak hizmet etmekle suçladığını duyurdu.

'ABD HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ YANLIŞ YÖNLENDİRDİ'

Bakanlığın gözaltındaki Rocha için mahkemeye gönderdiği belgeler, eski diplomatın en az 1981'den bu yana Küba adına "gizli faaliyetlerde" bulunduğunu, bunların arasında Kübalı istihbarat görevlileriyle toplantılar yapmak ve ABD hükümet yetkililerine yanlış bilgiler vermek olduğunu iddia ediyor.

'YABANCI BİR HÜKÜMETİN YASADIŞI AJANI'

Miami'deki federal mahkemeye gönderilen dava dosyası, Rocha'yı yabancı bir hükümetin yasadışı ajanı olarak hareket etmekle suçluyor. Federal yasa, ABD hükümeti altyapısında yabancı bir güç adına çalışan herkesin, Yabancı Ajanlar Kayıt Yasası hükümleri uyarınca Adalet Bakanlığı'na kayıt yaptırmasını gerektiriyor. Son yıllarda Washington'daki yasadışı yabancı lobi faaliyetlerine karşı önlemlerin sıkılaşması dikkat çekiyor.

ESKİ FBI ŞEFİNDEN ÖVGÜ: KÜBA İSTİHBARAT SERVİSLERİ ÇOK, AMA ÇOK İYİ

Diğer yandan FBI'ın eski karşı istihbarat bölümü direktör yardımcısı Peter Strzok, ABD'nin Latin Amerika'daki anahtar isimlerinden birinin casusluktan yakalandığı haberi üzerine sosyal medyada şu paylaşımı yaptı:

"Rocha'dan Küba Beşlisi'ne, Kendall-Gwendolyn Myers çiftinden Ana Montes'e, çift yönlü ajanları yönetmede kayda değer başarı elde eden Küba istihbarat servisleri çok, ama çok iyi."

ABD'nin askeri istihbarat teşkilatı niteliğindeki Savunma İstihbarat Kurumu'nda (DIA) görev yaparken Küba hesabına çalışan Ana Montes, 'ABD'ye en çok zararı veren casus' olarak da anılıyor.

Kolombiya doğumlu, Ivy League eğitimli Manuel Rocha da ABD'nin dış servislerinde 25 yıllık çalışmalarını Latin Amerika'ya odaklamış bir isim. Üstelik 1997'de ABD'nin Arjantin, 2000 yılında ABD'nin Bolivya Büyükelçisi olarak atandı.

BOLİVYA'YA KARIŞTIRMIŞTI

2002'de Bolivya'nın başkanlık yarışına müdahale eden Rocha, aynı zamanda koka yaprağı yetiştiricisi olan sosyalist yerli lider Evo Morales'in seçilmesi halinde ABD'nin yardımı keseceği tehdidinde bulundu. Latin Amerika sol kuşağında tepkilerle karşılanan, Bolivyalılar tarafından ABD'nin bölgedeki çıkarlarını tahkim girişimi olarak görülen tehdit, büyük ölçüde geri tepti ve Morales'e verilen desteği güçlendirdi. Ocak 2006'da devlet başkanlığı koltuğuna oturan Morales, Rocha'nın halefi olan ABD Büyükelçisini "iç savaş kışkırtmaya çalışmakla" suçlayıp sınırdışı etti.

Havana'daki ABD Çıkarları Bölümü'nde görev alan, İtalya, Honduras, Meksika ve Dominik Cumhuriyeti'nde görev yapan, Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Latin Amerika uzmanı olarak çalışan Rocha, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan emekli olduktan sonra iş dünyasında yeni bir kariyere başladı. Dominik Cumhuriyeti'nde kısmen Kanadalı şirket Barrick'e ait bir altın madeninin başkanlığını yapan eski diplomat, daha sonra ABD'nin Pensilvanya eyaleti merkezli kömür ihracatçısı XCoal, esrar sanayindeki birleşmeleri kolaylaştırmak için kurulan Clover Leaf Capital şirketlerinde, hukuk firması Foley & Lardner'de ve İspanyol halkla ilişkiler firması Llorente & Cuenca'da üst düzey roller üstlendi. (AP, RT, Dış Haberler)

Öne Çıkanlar