ABD'nin yeni Rusya yaptırımları listesine Türkiye merkezli şirketler de girdi

ABD'nin yeni Rusya yaptırımları listesine Türkiye merkezli şirketler de girdi
ABD, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları ihlal ettikleri gerekçesiyle 20'den fazla ülkede 120'den fazla şahıs ve şirkete yaptırım kararı aldı. Listede, Türkiye merkezli bazı şirketler de var.

Artı Gerçek - ABD, Rusya'ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanan yaptırımları ihlal ettiği veya ihlallere yardımcı olduğu gerekçesiyle 20'den fazla ülkede 120'den fazla şahıs ve kuruma yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Listede, sahipleri Rusya bağlantılı olduğu belirtilen ve Türkiye'de faaliyet gösteren en az dört şirket de bulunuyor. Söz konusu şirketlerin, denizcilik ve ticaret alanında faaliyet gösterdiği belirtildi.

BLINKEN: ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDEKİ AKTÖRLERE AĞIR SONUÇLAR DAYATILACAK

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, yeni yaptırımlara ilişkin açıklamasında, "ABD Rusya'ya ve Ukrayna'daki savaşına destek verenlere karşı adım atmaya devam edecek. Buna, G7'nin, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını destekleyen üçüncü ülkelerdeki aktörlere ağır sonuçlar dayatma tahaddünü ilerletmek de dahil" dedi.

GEREKÇE: İHRACAT KONTROLLERİNİN İHLALİ VE SAVAŞA YARDIM

ABD Hazine Bakanlığı'nın internet sitesinden açıklanan yaptırım listesinde, Türkiye'nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin'de bulunan şahıslar ile kurumlar da yer alıyor. Bakanlık açıklamasında bu şahıs ve kurumların "ABD'nin ihracat kontrollerini ihlal etmeleri ve Rusya'nın savaş çabasına yardımcı olmaları" gerekçesiyle yaptırım listesine eklendikleri belirtildi.

ABD'Lİ YETKİLİDEN TÜRKİYE YORUMU: BİR UYARI ATEŞİ

Reuters'a konuşan bir Amerikan yönetimi yetkilisi, Türkiye'ye ilişkin kararı "bir uyarı ateşi" olarak niteledi; savaşın başlamasından bu yana Türkiye bağlamında atılan "en büyük adım" olduğunu söyledi. Yetkili, "öncelikli olarak Rus veya Rusya bağlantılı kişilere ait olup, merkezi Türkiye'de bulunan şirketlerin" hedef alındığını belirtti.

Amerikan yönetimi, Rusya yaptırımlarının Türkiye üzerinden delindiği gerekçesiyle Ankara'ya geçmişte uyarılarda bulunmuştu.

TÜRKİYE'DEN HANGİ ŞİRKETLER LİSTEDE?

ABD Hazine Bakanlığı'nın internet sitesinden yayınlanan yaptırım listesinde, Türkiye'de yer alan şirket ve şahıslar şöyle sıralandı:

ARTVIN DENIZCILIK VE TICARET LIMITED ŞIRKETI

AZU INTERNATIONAL BILGI TEKNOLOJILERI VE DIŞ TICARET LIMITED ŞIRKETİ

DEXIAS ENDÜSTRIYEL ÜRÜNLER VE TICARET LIMITED ŞIRKETI

SALDA MANAGEMENT DENIZCILIK VE TICARET LIMITED ŞIRKETI

SMART TRADING TAŞIMACILIK SANAYI VE TICARET LIMITED ŞIRKETI

NE İLE SUÇLANIYORLAR?

Listede, Türkiye bandıralı en az üç gemi de yer aldı. Azu isimli şirketin, yaptırımları ihlal ederek Rusya'ya diğer ülkelerde üretilen bilgisayar çipleri sattığı belirtildi. Reuters ajansının Rus gümrük kayıtlarına dayandırarak aralık ayında yayımladığı bir haberde, Azu'nun ABD dahil, başka ülkelerde üretilen en az 20 milyon dolar değerinde parçaları Rusya'ya ihraç ettiği ileri sürülmüştü.

Yaptırım listesine alınan Dexias şirketinin ise bir endüstriyel ürün ve ticaret şirketi olarak, yaptırımlara tabi tutulan bir Rus şirketi için aracılık yaptığı belirtildi. Dexias'ın bir diğer birimi ve genel direktörü de listeye alındı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar