Açlıktan ölmek üzere olan Brezilya yerlileri uçakla tahliye edildi

Açlıktan ölmek üzere olan Brezilya yerlileri uçakla tahliye edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilya'nın kuzeyindeki yağmur ormanlarında yaşayan Yanomami kabilesine mensup 16 kişi açlıktan ölmek üzereyken uçakla tahliye edilerek tedavi altına alındı. Hafta sonunda bölgeyi ziyaret eden Lula da Silva, gördüklerini 'soykırım' diye nitelemişti.

Artı Gerçek - Latin Amerika ülkesi Brezilya'da hükümet, açlıktan ölmek üzere olan 16 yerliyi havayoluyla tahliye ederek tedavi görmeleri için hastaneye sevk etti. Karar, ülkenin kuzeyindeki Roraima eyaletinde bulunan bir rezervde yaşayan Yanomami kabilesine mensup yüzlerce çocuğun açlıktan ölmesi ve hükümetin tıbbi acil durum ilan etmesinin ardından geldi. Ölümlerin, sürdürülebilir şekilde sağlıklı gıdaya erişimin zor olduğu yoğun ormanlık alanda madencilik ve ağaç kesiminin neden olduğu su kirliliği dolayısıyla yaşandığı açıklandı.

LULA: BU BİR SOYKIRIM

Çiçeği burnunda solcu devlet başkanı Lula da Silva, Yanomami çocukları arasında ciddi yetersiz beslenme vakalarının rapor edilmesinin ardından hafta sonu Venezuela ve Guyana sınırındaki Roraima'yı ziyaret etti ve gördükleri karşısında "şoke olduğunu" söyledi. Da Silva, selefi aşırı sağcı Jair Bolsonaro'yu yağmur ormanı kabilesine karşı soykırım yapmakla suçladı.

Solcu lider, bölgede gördüklerini "soykırım" diye nitelerken, "Buraya yerli halklara insan gibi davranacağımızı söylemeye geldim" dedi. Devlet Başkanı, selefi Bolsonaro'ya yüklenerek yaşananların, "Acıya duyarsız bir hükümet tarafından işlenen, önceden tasarlanmış bir suç olduğunu" belirtti.

İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN ÖNCEKİ HÜKÜMET YETKİLİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA SÖZÜ

Yerli Halklar Bakanı Sonia Guajajara ise, "Bir deri bir kemik kalmış çocuklarla karşı karşıya kaldığımız bir noktaya gelinmesine izin verdiği için önceki hükümeti sorumlu tutmalıyız" dedi. İçişleri Bakanı ise önceki hükümetin yetkilileri hakkında soruşturma sözü verdi.

Brezilyalı yetkililer, kabilenin ağır hasta üyelerinden bazılarının uçakla tahliye edildiğini, sağlık bakanlığının bir sahra hastanesi kuracağını ve bölgeye tıbbi malzeme ile sağlıkçılar gönderileceğini duyurdu.

KAÇAK MADENCİLER 2021'DE OTOMATİK SİLAHLARLA SALDIRMIŞTI

Jair Bolsonaro, iktidarda olduğu dört yıl boyunca sık sık yerli rezervlerin büyüklüğünü eleştirmiş, bir kısmını tarım ve madenciliğe açma sözü vermişti. Yaklaşık 28 bin yerlinin yarı yerleşik biçimde küçük köylerde yaşadığı bölgede, zengin yer altı kaynaklarını talan etmek için yürütülen kaçak madencilik faaliyetleri yapılıyordu. Söz konusu faaliyetler ise, yerli halk için yaşamsal önemde olan su kaynaklarının kirlenmesine yol açmıştı. Lula hükümeti, son birkaç yılda 500'den fazla yerli çocuğun, yasadışı altın madenciliğiyle doğrudan bağlantılı olan cıva ile kirlenmiş içme suyundan öldüğünü rapor etmişti. 2021'de ise kaçak madencilerin yerli halka otomatik silahlarla saldırması gündem olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar