Afgan kadınlar güzellik salonlarının kapatılmasını protesto etti: Taliban havaya ateş açarak karşılık verdi

Afgan kadınlar güzellik salonlarının kapatılmasını protesto etti: Taliban havaya ateş açarak karşılık verdi
Afganistan'ın başkenti Kabil'de onlarca kadın Taliban'ın ülkedeki güzellik salonlarını kapatma kararını protesto etti. Taliban kadınlara tazyikli suyla ve havaya ateş açarak karşılık verdi.

Artı Gerçek - Afganistan'da bir grup kadın, 2021'de iktidarı zorla ele geçiren ve o dönemden bu yana ülkeye şeriat yönetimi dayatarak özellikle kadınların zor kazanılmış haklarının altını muazzam derecede oyan Taliban'ın güzellik salonlarını kapatma kararına karşı nadir görülen bir protesto gösterisi düzenledi. Başkent Kabil'de toplanan kadınlar "iş, ekmek ve adalet" sloganları attı.

Taliban yönetimi görevlileri ise kadınlara tazyikli suyla ve havaya ateş açarak karşılık verdi. Bazı eylemciler güvenlik güçlerinin kendilerine karşı şok tabancası (taser) da kullanıldığını söyledi. AFP haber ajansına göre protestoya yaklaşık 50 kadın katıldı.

SALON SAHİPLERİNE BİR AY SÜRE TANINMIŞTI

Taliban yöneticilerinin 2021'de iktidara dönmesinden bu yana kadın hakları giderek daha fazla kısıtlanıyor. Taliban, ülke genelindeki binlerce güzellik salonunu kapatmaları için işletmelere 2 Temmuz'dan itibaren bir ay süre vermişti. Gerekçe olarak ise peruk takmanın ve kaş aldırmanın İslami değerlere aykırı olduğunu ve çiftler evlendiğinde ailelerin güzellik salonlarına para harcadığını söylediler. Karar, halihazırda ilkokuldan sonra eğitim kurumlarına, spor salonlarına ve parklara girmeleri yasak olan Afgan kadınlarının erişim alanlarını daha da kısıtlıyor. Afganistan Ticaret Odası, tüm güzellik salonlarının kapatılmasının 60 bin kişinin işini kaybetmesine yol açacağını söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar