Almanya Başbakanı Scholz çifte vatandaşlığı savundu

Almanya Başbakanı Scholz çifte vatandaşlığı savundu
Almanya Başbakanı Scholz, koalisyon sözleşmesinde yer alan ve tartışmalara neden olan "göç yasası" değişikliğini savundu. Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti'nin karşı çıktığı değişiklik ile ülkede yaşayan yabancılar çifte pasaport sahibi olabilecek.

Artı Gerçek - Almanya'nın Sosyal Demokrat Başbakanı Olaf Scholz, ülkede yaşayan yabancılar için Alman vatandaşlığına geçişin kolaylaştırılması ve çifte vatandaşlık planlarını, koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ve muhalefetteki Hristiyan Birlik'ten (CDU/CSU) gelen eleştirilere rağmen savundu.

DW Türkçe'nin haberine göre, Berlin'de "Göç Ülkesi Almanya: Katılım ve Saygı için Diyalog" başlıklı etkinlikte konuşan Scholz, "Alman vatandaşlığına sahip olmayan 9 milyon vatandaş ülkemizde yaşıyor ve çalışıyor. Ama bir demokrasi, karar sürecine katılım imkânı ile gelişir" dedi.

'UZUN ZAMANDIR GEREKEN BİR MODERNLEŞME'

"Kim burada sürekli yaşıyor ve çalışıyorsa, seçebilmeli ve seçilebilmeli" diyen Scholz, "Bu insanlar, tüm hak ve sorumluluklarla birlikte ülkemizin bir parçası olmalılar" ifadelerini kullandı.

Scholz, bunun köken, ten rengi veya dini inançtan tamamen bağımsız olması gerektiğine de vurgu yaptı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan, konuşmasında çok sayıda ülkenin vatandaşlığının da mümkün olabilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Scholz, Alman vatandaşlığına geçenlerden geldikleri ülkenin vatandaşlığından çıkmalarının istenmesini anlamadığını kaydetti. Alman vatandaşlığına geçenlerin yüzde 60'ının geldiklerini ülkelerin vatandaşlıklarına da sahip olduklarını belirten Scholz, çifte vatandaşlık planlarına işaret ederek, "Bu nedenle de tüm hükümetin bunu değiştirmeye karar vermesi iyi" dedi.

Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan da İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in vatandaşlık yasasında değişiklik planlarına destek vererek, "uzun zamandır gereken bir modernleşme" olarak nitelendirdi.

FDP PLANA KARŞI ÇIKIYOR, YEŞİLLER DESTEKLİYOR

Koalisyon ortağı FDP ise vatandaşlığa geçişin kolaylaştırılmasına karşı çıkıyor.

"Vatandaşlık yasasının kolaylaştırılması için uygun bir zaman değil" diyen FDP Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai, "Geri göndermelerde ve yasa dışı göç ile mücadelede hiçbir ilerleme kaydedilemedi" dedi. Rheinische Post gazetesine konuşan Djir-Sarai, Alman vatandaşlığına geçişin Alman toplumuna başarıyla uyum sağlamanın bir sonucu olduğunu, uyum sürecinin başında vatandaşlık verilmemesi gerektiğini savundu.

SPD ve FDP'nin koalisyon ortağı Yeşiller ise vatandaşlığa geçişin kolaylaştırılması planlarına destek veriyor. Yeşiller Eş Başkanı Omid Nouripour, hazırlanan tasarının koalisyon içinde FDP ile de görüşüleceğini söyledi. Nouripour, koalisyon sözleşmesinde yer alan tüm maddeler üzerinde birlikte çalışmak istediklerini kaydetti.

Vatandaşlığa geçişin kolaylaştırılması, SPD, Yeşiller ve FDP'nin koalisyon sözleşmesinde yer alan maddeler arasındaydı.

YASA TASARISINDA NELER VAR?

Sosyal Demokrat İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in üzerinde çalıştığı yasa tasarısına göre, Alman vatandaşlığına başvuru için ülkede ikamet edilmesi gereken süre, 8 yıldan 5 yıla indiriliyor.

Okul ya da meslekî başarı, son derece iyi Almanca bilgisi veya kamu yararına faaliyetler gibi yollarla entegrasyonda "özel başarı" göstermiş kişiler için bu süre 3 yıla kadar inebilecek.

Yabancı uyruklu ebeveynlerin Almanya'da doğmuş çocukları, anne ya da babanın 5 yıldır Almanya'da resmi ikâmetinin bulunması şartıyla otomatikman Alman vatandaşı olabilecek. Şimdiye kadar bu süre 8 yıldı.

TÜRKLER ÇİFTE VATANDAŞ OLABİLECEK

Reformun en önemli maddelerinden biri ise milyonlarca Türk'ün Alman vatandaşlığına geçmesini önleyen engellerin kaldırılması.

Tasarıda, "topluma entegrasyon için dil bilgisi, eğitim, meslekî beceri ve özgürlükçü demokratik temel düzene bağlılığın, bir kişinin bir ya da birden çok vatandaşlığa sahip olmasından çok daha önemli olduğuna" işaret ediliyor.

Türk vatandaşlarının şimdiye kadar Türk ya da Alman vatandaşlığı arasında seçim yapması, Alman vatandaşlığına geçebilmek için Türk vatandaşlığından çıkması gerekiyordu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar