'Rahipler 3.677 çocuğa cinsel saldırıda bulundu'

'Rahipler 3.677 çocuğa cinsel saldırıda bulundu'
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 23:49
A+ A-
Araştırmaya göre Almanya'da 1.670 rahip, 3.677 çocuğa cinsel saldırıda bulundu. Şüphelilerin sadece yüzde 38'i yargılandı ve haklarında yalnızca ufak çaplı disiplin soruşturmaları açıldı.

Katolik Kilisesi yine büyük bir cinsel taciz skandalı ile sarsılıyor. Üç üniversitenin yaptığı bir araştırmada Almanya'da 1946 ile 2014 yılları arasında Roman Katolik Kilisesi'ne bağlı rahiplerin 3.600'den fazla çocuğa cinsel tacizde bulunulduğu ortaya çıktı.

Katolik Kilisesi tarafından yaptırılan araştırmanın 25 Eylül'de yayımlanması planlanıyordu ancak Alman Spiegel Online internet sitesi raporla ilgili verileri paylaştı.

BBC'nin aktardığına göre sayıları 3.677'yi bulan çocuğa 1.670 rahip cinsel saldırıda bulundu. Alman medyasına göre tacizde bulunduğundan şüphelenilen rahiplerin yalnızca yüzde 38'i yargılandı ve haklarında sadece ufak çaplı disiplin soruşturmaları açıldı. Her altı vakadan birinin tecavüz olduğu belirtildi.

"DAHA FAZLA OLABİLİR"

Mağdurların çoğu erkek çocuklardı ve yarısından fazlası 13 yaşında veya daha küçüktü. Tacizci din adamlarının sıklıkla yeni bölgelere atandığı ve haklarındaki soruşturmalarla ilgili yeni görev bölgelerinde hiçbir bilgilendirme yapılmadığı da ifade edildi.

Araştırma üç Alman üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmacılar, Almanya'daki 27 piskoposluk bölgesinde 38 bin belgeyi inceledi. Bazı belgeler "yok edilmiş veya tahrip edilmiş olduğundan" tacizin boyutlarının elde edilen bulgulardan daha büyük olabileceği belirtiliyor.

"DEHŞETE DÜŞTÜK VE UTANDIK"

Araştırmanın yapılması için ön ayak olan Alman Piskoposlar Konferansı sözcüsü Piskopos Stephan Ackermann, "Araştırmanın ortaya çıkardığı cinsel tacizlerin boyutunun farkındayız. Dehşete düştük ve utandık" dedi.

Sözcü, araştırmanın amacı için de "Kilise'nin karanlık yüzünün ortaya çıkması ve kendimizin de yapılan yanlışları görmesi ve tekrarlanmasına engel olmak için yapıldı" diye konuştu.

Raporla ilgili Vatikan'dan henüz bir açıklama gelmedi. (BBC)

Öne Çıkanlar