Almanya Dışişleri Bakanı: Erdoğan'ın Macron'a saldırıları yeni bir 'dip nokta'

Almanya Dışişleri Bakanı: Erdoğan'ın Macron'a saldırıları yeni bir 'dip nokta'
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 18:45
A+ A-
Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki sözleri nedeniyle tepki gösterdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki gerilimi değerlendirdi. Maas, Erdoğan'ı, 'Macron'un zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğu' yönündeki sözlerinden ötürü kınadı. Maas, 'Erdoğan'ın Macron'a yönelik saldırılarının yeni bir dip noktaya işaret ettiği' yorumu yaptı.

Maas Berlin'de yaptığı açıklamada, Almanya'nın radikal İslamcılarla mücadelede Fransa ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre Maas, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmasını "büyük bir anlayışla karşıladığını" söyledi.

Alman bakan, 'İslamcı terörle mücadelenin ırkçılık ve İslamofobi ile aynı kefeye konulmaması gerektiğini' belirterek, bunu yapan herkesin "sorumsuz" olduğunu ve "toplumu bölmek isteyenlerin amacına hizmet ettiğini" ifade etti. Maas, "Biz bunu kabul etmeyeceğiz" dedi.

ERDOĞAN MACRON HAKKINDA NE DEDİ?

Erdoğan cumartesi günü Avrupa'da artan İslam düşmanlığının endişe verici işaretleri ile karşı karşıya kalındığını dile getirmiş ve buna Fransa’da başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty cinayetinin ardından Cumhurbaşkanı Macron'un radikal İslam'a karşı açtığı savaşı örnek göstermişti. Erdoğan konuşmasında, "Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol" ifadelerini kullanmıştı.

Açıklamalar üzerine Fransa Ankara Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmıştı.

Erdoğan, partisinin Malatya 7.Olağan İl Kongresi’nde dün yaptığı konuşmada Macron hakkındaki tepki çeken sözlerini yineledi. Erdoğan, "Şu an Fransa’nın başındaki zat şaşırmış yatıp kalkıp Erdoğan’la uğraşıyor. Sen önce kendine bak. Bu bir vaka. Hakikatten kontrolden geçmesi lazım" dedi.

Öne Çıkanlar