Almanya Dışişleri ile Elon Musk arasında 'mülteci' gerginliği

Almanya Dışişleri ile Elon Musk arasında 'mülteci' gerginliği
Yayınlanma:
A+ A-
Elon Musk, mülteci karşıtı açıklamalarına bir yenisini ekledi. Akdeniz’de faaliyet gösteren Alman kurtarma gemilerini eleştiren Musk “Alman halkı bundan haberdar mı?" derken, Almanya Dışişleri, Musk'a “Evet. Buna hayat kurtarma deniyor" yanıtını verdi.

Artı Gerçek - Teknoloji milyarderi Elon Musk ,cuma günü sahibi olduğu sosyal medya platformu X'te Alman hükümetinin göç konusundaki tutumuna saldıran ve aşırı sağcı Almanya için Alternatif'i (AfD) destekleyen başka bir hesabın gönderisini paylaşarak Almanya siyasetine müdahil oldu.

Musk tarafından paylaşılan gönderi "Radio Genoa (Cenova Radyosu) olarak tanımlanan bir hesaptan geldi. Paylaşımda Alman devleti Akdeniz'deki göçmenleri kurtaran yardım kuruluşlarına fon sağladığı için eleştiriliyor ve kurtarma görevlerine ilişkin videolara yer veriliyordu. Paylaşımda ayrıca "Umalım da AfD bu Avrupa intiharını durdurmak için seçimleri kazansın" deniyordu. Göçle ilgili artan endişeler, ekonomik yavaşlama ve yeşil dönüşümle ilgili endişelerin yanı sıra hükümet içi çatışmalara duyulan öfkeyle zaten yükselişte olan popülist, göçmen karşıtı AfD'yi güçlendirecek gibi görünüyor. Parti şu anda ülke çapında yapılan anketlerde ikinci sırada yer alıyor.

Son zamanlarda kendisini giderek daha fazla siyasete dahil eden, Forbes dergisinin yaklaşık 250 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olarak gösterdiği ve elektrikli araç üreticisi Tesla ile roket fırlatma şirketi SpaceX'in CEO'su olan Musk ise yaptığı paylaşımda söz konusu haberi alıntılayarak "Alman halkı bundan haberdar mı?” diye sordu.

65180d68470a9b27646fb673.jpeg

'EVET BUNA HAYAT KURTARMA DENİYOR'

Almanya Dışişleri Bakanlığı’na ait 'hükümet kurumu' onaylı hesaptan ise Musk’a “Evet. Ve buna hayat kurtarma deniliyor” cevabı geldi. Paylaşımın, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve İskoçya Birinci Bakanı Hamza Yusuf tarafından beğenildiği görüldü.

65180d68470a9b32e053e8eb.jpegMusk ise bugün “Yani bununla sahiden gurur duyuyorsunuz. İlginç. Açıkçası Alman halkının çoğunluğunun bunu desteklediğinden şüpheliyim. Bir anket yaptınız mı? Almanya'nın çok sayıda yasadışı göçmeni İtalyan topraklarına taşıması İtalya'nın egemenliğinin ihlali değil midir? İşgal hisleri var ...” yanıtını verdi.

65180d68470a9b32e053e8e9.jpeg

Göç konusu, 8 Ekim'de Bavyera ve Hessen eyaletlerinde yapılacak seçimler öncesinde Almanya'da ve gelecek yıl yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Avrupa'da sıcak bir tartışma alanı. Almanya'nın merkez sol hükümeti bu hafta Akdeniz'de faaliyet gösteren ve düzenli olarak göçmenleri İtalya'ya getiren üç Alman sivil toplum kuruluşunu mali olarak desteklediğini doğrulamıştı. Bu haber, bir yıl önce göreve geldiğinden bu yana göçmen akınlarındaki keskin artışla başa çıkmakta zorlanan İtalya'nın sağcı hükümetini kızdırmıştı.

MEKSİKA SINIRINI DA ZİYARET ETTİ

Musk ayrıca perşembe günü, yerel politikacılar ve kolluk kuvvetleriyle görüşmek ve ABD'deki göçmenlik durumuna ilişkin "filtresiz" bir görüş edinmek üzere Teksas'ın Meksika sınırına bir ziyaret gerçekleştirmişti. Musk'ın göçmenlik konusuna ilgisi kendi ticari çıkarlarıyla dakesişiyor. Tesla'nın Almanya'daki Gigafactory Berlin-Brandenburg'da Model Y aracı ve pil hücreleri üretiliyor. Teksas'ta Tesla Austin'de bir fabrika işletirken Space X de Teksas Körfez Kıyısında Brownsville yakınlarındaki Boca Chica'da büyük bir test ve fırlatma tesisi işletiyor.

Perşembe günü Meksika-ABD sınırına yaptığı ziyarette, siyah bir tişört, siyah kovboy şapkası ve havacı tarzı güneş gözlükleri giyen Musk, sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda ABD göçmenlik yasalarının elden geçirilmesi için yeni bir yaklaşım çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar