Almanya havaalanlarındaki grev zincirinin son halkası çözüldü: Güvenlik görevlilerinin ücret artışında uzlaşıldı

Almanya havaalanlarındaki grev zincirinin son halkası çözüldü: Güvenlik görevlilerinin ücret artışında uzlaşıldı
Almanya'da ulaştırma grevlerinden kurtulmak için anlaşma eğiliminin son halkası, havalimanı güvenlik görevlilerinin ücret artışı konusunda tahkim önerisinin taraflarca kabulü oldu. Şimdilik Almanya havaalanlarının ufkunda yeni grev gözükmüyor.

Artı Gerçek - Almanya'da hava ulaşımını felç eden bir başka toplu pazarlık anlaşmazlığı da çözülmüş görünüyor. Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile Verdi Sendikası, havaalanlarındaki güvenlik kontrollerinde görevli personel için tahkim önerisi üzerinde prensip anlaşmasına vardı.

Bağımsız hakem (tahkim) uzlaşısı, yaklaşık 25 bin havalimanı güvenlik çalışanının saatlik ücretleri için 15 ay içinde (31 Mart 2025'e kadar) üç aşamada yüzde 13.1-15,1 oranında artış öngörüyor.

Avrupa'nın en büyük ekonomisindeki havalimanlarında güvenlik personelinin 1 Şubat’taki uyarı grevi uçak seferlerinin büyük bölümünü durma noktasına getirmiş, uçuşların iptal edilmesinden 300 binden fazla yolcu etkilenmişti.

SENDİKAYA GÖRE SATIN ALMA GÜCÜ KAYBINI TELAFİ EDEBİLİR

Çözüm, Lufthansa Havayolları ile Verdi arasında yer personeli için hakem uzlaşmasına varılmasının ardından geldi.

Verdi'nin müzakerecisi Wolfgang Pieper, güvenlik görevlileri için tahkim önerisini "En azından taleplerimizin önemli bir noktasını hayata geçirebilir ve satın alma gücü kaybını sürdürülebilir bir şekilde telafi edebilir" diye değerlendirdi.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ MESELESİ YIL SONUNA KALDI

İhtilaflı noktalarından biri, fazla mesai ücreti olarak kaldı. Bu konuda bir anlaşmaya henüz varılmadı. BDLS'ye göre "bu çok tartışmalı mesele" yıl sonunda yeniden müzakere edilecek. Verdi'ye göre işverenler, sendikanın fazla mesainin ilk saatinden itibaren talep ettiği ek ücreti ödemeyi "ısrarla" reddettiğinden, bu mesele şimdilik hariç tutuldu. Pieper, "Yıl sonunda, ilk saatten itibaren fazla mesai ödenmesini savunmaya devam edeceğiz" dedi.

GÖZLER LUFTHANSA KABİN EKİBİ İÇİN PAZARLIKLARDA

Yanısıra Lufthansa ile uçuş görevlileri sendikası UFO arasında grubun ana markasının kabin ekibinin ücretleriyle ilgili anlaşmazlık hâlâ çözülemedi. Ancak UFO müzakerelerin hayrına haftalardır grev ilan etmedi.

Dolayısıyla şimdilik Almanya havaalanlarının ufkunda herhangi bir yeni grev gözükmüyor. (FAZ, AA, Dış Haberler)

Öne Çıkanlar