Almanya'da darbeye hazırlanan İmparatorluk Yurttaşları'ndan 19'u tutuklandı

Almanya'da darbeye hazırlanan İmparatorluk Yurttaşları'ndan 19'u tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da dün güvenlik güçlerinin 11 eyalette düzenlediği baskınlarla gündeme gelen "İmparatorluk Yurttaşları" adlı aşırı sağcı örgütün planladığı darbeden sonra kimlerin hükümette yer alacağı ortaya çıktı. Plana göre, örgütün lideri İmparator olacaktı.

Artı Gerçek - Almanya'da dün 11 eyalette üç binden fazla polisin katıldığı bir operasyonla gözaltına alınan aşırı sağcı "İmparatorluk Yurttaşları" (Reichsbürger) adlı örgüte mensup 25 kişiden 19'u tutuklandı.

İtalya ve Avusturya'nın yanı sıra Almanya'daki 11 eyalette yapılan baskınlarda gözaltına alınanlardan 22'si "Almanya'daki siyasi sistemi devirmek isteyen bir terör örgütünün üyesi olmak" suçlamasıyla yargılanacak.

'OPERASYONLAR SÜRECEK'

Anayasayı Koruma Teşkilatı ve Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanları ile Federal Cumhuriyet Savcısı, yaptıkları görüşmenin ardından söz konusu grubun darbe planlarının ciddiyeti konusunda görüş birliğine vardı.

BKA Başkanı Holger Münch, dün yapılan baskınların sayısının 150'den fazla olduğunu, 54 şüpheli hakkında işlem yapıldığını söyledi. Operasyonlarda 50 silah da ele geçirildi. Münch, operasyonların gelecek günlerde de süreceğini ifade etti.

Federal Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında, yargıç olarak görev yapan ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partili (AfD) eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann ile örgütün lideri olduğu düşünülen iş insanı ve aristokrat Heinrich XIII Prens Reuss da bulunuyor.

DARBE HÜKÜMETİNDE YER ALACAK İSİMLER DE BELİRLENMİŞ

Başsavcılığın iddianamesinde zanlılar, "Almanya'daki mevcut devlet düzenini değiştirerek, ana hatlarıyla oluşturulmuş kendi hükümet düzenlerini getirmeyi kendine hedef edinmiş terör örgütüne mensup kişiler" olarak nitelendirilmişti.

Mevcut Almanya hükümetini tanımayan darbecilerin iktidarın ele geçirilmesiyle oluşturulacakları "askeri kol" ile düzeni sağlamayı amaçladıkları belirtilen iddianamede, darbe sonrası oluşturulacak yeni kabinede yer alacak isimlere de yer verilmişti.

Heinrich XIII Prens Reuss'un "İmparator" olacağı ve "Konsey" ismiyle kurulacak yeni yönetimde, Adalet Bakanı'nın Birgit Malsack-Winkemann, Dışişleri Bakanı'nın Tim Paul G, Sağlık Bakanı'nın Melanie R, Uluslararası Hukuktan Sorumlu Bakan'ın Mattheas H, Askeri Kol Başkanı'nın da (Genelkurmay Başkanı) Rüdiger von P'nin olmasının öngörüldüğü ifade edilmişti.

İddianamede ayrıca söz konusu grubun Alman Federal Meclisi'ne silahlı darbe yapmak için 2021'in kasım ayından itibaren darbe hazırlıklarına yoğunluk verdiği kaydedilmişti.

'İMPARATORLUK YURTTAŞLARI' NEDİR?

Kendilerini "Alman İmparatorluğu Yurttaşı" diye nitelendiren ve Alman istihbaratının 2021 raporuna göre, 21 binden fazla üyesi bulunan örgütün 2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır.

Örgütün, Almanya'yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki "Alman İmparatorluğu" fikrine bağlıyken bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler de Almanya'nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

SON YILLARDA ALMANYA'DA GERÇEKLEŞEN AŞIRI SAĞCI SALDIRI VE SKANDALLAR

Ocak 2021 - Aşırı sağcı Stephan Ernst, 2019'da göçmen yanlısı muhafazakar politikacı Walter Luecke'yi öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Luebcke, 2015'te dönemin şansölyesi Angela Merkel'in "göçmenleri ülkeyi kabul etme" kararına destek çıkmıştı.

Ağustos 2020 - Covid-19 pandemisi sırasında alınan tedbirlere karşı çıkan bir grup, ellerinde aşırı sağcı bayraklarla Alman parlamentosunu basmaya çalıştı.

Haziran 2020 - Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Alman Özel Kuvvetleri (KSK) birliklerindeki aşırı sağcı askerleri temizlemek için dört KSK komando şirketinden birini feshetmişti. Polis, eski bir KSK askerinin evinde ele geçirilen silah ve patlayıcılara el koymuştu.

Şubat 2020 - Hanau'da aşırı sağcı örgütlerle bağlantılı olduğundan şüphelenilen bir kişi aralarında Türk göçmenlerin de bulunduğu dokuz göçmeni öldürdükten sonra annesini de öldürmüş ve intihar etmişti.

Ekim 2019 - Yahudilerin en kutsal günü sayılan Yom Kippur'da Halle kentinde bulunan bir sinagogun yakınlarında iki Yahudiyi öldürmüştü. Saldırıyı canlı olarak yayınlayan 27 yaşındaki Alman, daha sonra sinagogun içinde bir kadını ve yakınlardaki bir kebapçıda bulunan bir adamı ağır yaralamıştı.

Temmuz 2018 - Alman Neo-Nazi örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne mensup Beate Zschaepe 10 kişinin öldürülmesiyle ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. NSU üyelerinin, 2000-2007 arasında sekizi Türk, biri Yunan ve biri de polis olmak üzere on kişiyi öldürdüğü tespit edilmişti.

Daha sonra yayımlanan resmi bir raporda, polisin aşırı sağcı grubun faaliyetlerini "hafife aldığı" ve bu yüzden örgüt hücrelerinin tespit edilemediği vurgulanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar