Almanya'da darbeye hazırlanan 'İmparatorluk Yurttaşları'nın yargılanmasına başlanıyor

Almanya'da darbeye hazırlanan 'İmparatorluk Yurttaşları'nın yargılanmasına başlanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da geçen yıl aralık ayında yapılan şafak baskınlarıyla gözaltına alınan ve tutuklanan darbe hazırlığındaki 'İmparatorluk Yurttaşları'nın yargılanmasına başlanıyor. Tutuklanan beş zanlının duruşması Koblenz Yüksek Bölge Mahkemesi'nde yapılacak.

Artı Gerçek - Almanya'da 'Sağlık Bakanı'nı kaçırma' ve 'darbe planı yaptıkları' iddiasıyla tutuklu bulunan ve kendilerini İmparatorluk Yurttaşları (Reichsbürger) olarak tanımlayan sanıkların yargılanmasına başlanıyor. 'Terör örgütü kurmak" iddiasıyla geçen yıl nisan ve ekim aylarında tutuklanan beş zanlının duruşmasının Koblenz Yüksek Bölge Mahkemesi'nde yapılacağı belirtildi.

'KANGAL OPERASYONU' ADIYLA GİZLİ SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMÜŞTÜ

Savcılığın iddianamesinde sanıklar, 'Federal hükümete karşı darbe hazırlığı yapmak' ve 'Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ı kaçırmayı planlamakla' suçlanıyor.

İmparatorluk Vatandaşları'na yönelik Alman Anayasa'yı Koruma Teşkilatı'nca, 'Kangal Operasyonu' kod adıyla yürütülen gizli soruşturma kapsamında, 7 Aralık'ta "Gölge Operasyonu" adıyla düzenlenen şafak operasyonunda 150'den fazla noktaya baskınlar yapılmış ve aralarında tanınmış isimlerin de yer aldığı 54 şüpheli hakkında işlem yapılmış, 25 kişi ise gözaltına alınmıştı.

'İMPARATORLUK YURTTAŞLARI' NEDİR?

Kendilerini "Alman İmparatorluğu Yurttaşı" diye nitelendiren ve Alman istihbaratının 2021 raporuna göre, 21 binden fazla üyesi bulunan örgütün 2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır.

Örgütün, Almanya'yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki "Alman İmparatorluğu" fikrine bağlıyken bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler de Almanya'nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor. (AA)

Öne Çıkanlar