Almanya'da insan kaçakçılarına şafak baskını: Beş şüpheli tutuklandı

Almanya'da insan kaçakçılarına şafak baskını: Beş şüpheli tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da polis bu sabah beş eyalette düzenlenen eş zamanlı operasyonla insan kaçakçılarına yönelik operasyon düzenledi. Operasyonlarda çok sayıda kaçak Suriyeli yakalanırken, üçü kadın beş şüpheli tutuklandı.

Artı Gerçek - Almanya'da düzenlenen operasyonlarda Suriyeli sığınmacıları kaçak yollarla ülkeye getiren bir çete çökertildi. Kaçakçıların da Suriyeli sığınmacı olduğu belirtildi.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, Almanya'da bu sabah beş eyalette eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda çok sayıda kaçak Suriyeli yakalandı. Polis, operasyonlarda Suriyelileri yasa dışı yollardan Almanya'ya getirdiklerinden kuşkulanılan üçü kadın beş şüphelinin de tutuklandığını duyurdu. Yapılan açıklamada, şüpheli beş kişinin Suriye uyruklu oldukları ifade edildi.

Polis sözcüsü Jörg Martienssen, tutuklanan beş kişinin aynı aileye mensup olduğunu ve Almanya'da sığınmacı olarak bulunduklarını söyledi. Sözcü, şüphelilerinin 100'den fazla Suriyeliyi yasa dışı yollarla Almanya'ya getirmekle suçlandıklarına ve haklarında tutuklama kararı olmayan 5 şüphelinin daha bulunduğuna işaret etti. Bu kişilerin de Suriyeli olduğu ve aralarında aile bağı bulunduğu belirtildi.

3 BİN İLE 7 BİN EURO ARASINDA ÜCRET ALMIŞLAR

Çete halinde insan kaçakçılığı yapmak ve kara para aklamakla suçlanan şüphelilerin kaçak göçmenlerden üç bin ile yedi bin euro arasında değişen ücret aldıkları belirtildi. Şüphelilerin yasadışı kazançlarını aklamak amacıyla, sığınmacılardan tahsil ettikleri paralarla altın takılar satın aldıkları da vurgulandı. Frankfurt Havalimanı'nda konuşlu Federal Polis Birimi'nden yapılan açıklamada ise baskınlarda 350'den fazla polisin görev yaptığı belirtildi.

2022'nin başından bu yana süren soruşturmalara göre, kaçak Suriyeliler önce Yunanistan üzerinden, kısmen uçaklarla, daha sonra Balkan rotası olarak adlandırılan güzergâhtan yaya, otomobille veya kamyonlarla Almanya'ya ulaştırıldığı ifade edildi.

Baskınlar sırasında cep telefonları ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra insan kaçakçılığında kullanıldığından şüphelenilen bir otomobile el kondu.. Elektronik cihazların ileri soruşturmalar için uzmanlar tarafından analiz edileceği belirtilirken, şüphelilerin mal varlıklarının da inceleneceği eklendi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar