Almanya'daki Türkiyeli sığınmacıların sayısı yüzde 51 arttı

Almanya'daki Türkiyeli sığınmacıların sayısı yüzde 51 arttı
Almanya'ya Türkiye'den gideb sığınmacıların sayısı 2023'te bir önceki seneye kıyasla yüzde 51 oranında arttı. Öte yandan, bu yılın ilk üç ayında 449 Türkiye vatandaşı Almanya'dan sınır dışı edildi.

Artı Gerçek - Almanya'da sığınma başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşlarının sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında arttı. Artışta Türkiye, Afganistan ve Suriye'den sığınmacıların sayısındaki yükselme etkili oldu.

DW Türkçe'nin aktardığı Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre, 2023 yılı sonu itibarı ile Merkezi Yabancılar Siciline kayıtlı olan sığınmacıların sayısı bir önceki yıla göre 95 bin artarak 3 milyon 170 bine çıktı. Söz konusu sayı, devletler hukukundan doğan veya insani ya da siyasi gerekçelerle Almanya'ya sığınma başvurusunda bulunan tüm sığınmacıları kapsıyor.

Bu kişiler üç alt gruba ayrılıyor: Koruma statüsü için başvuruda bulunmuş ancak başvurusu henüz sonuçlanmamış olanlar, koruma statüsü talebi kabul edilmiş, sınırlı ya da sınırsız oturum hakkı kazanmış olanlar ve koruma statüsü talebi reddedilmiş ya da oturum hakkını kaybetmiş ve Almanya'yı terk etmesi gerekenler.

3 milyon 170 bin sığınmacının 977 binini, Rusya'nın başlattığı savaş sonrası ülkelerini terk ederek Almanya'ya sığınan Ukrayna vatandaşları oluşturuyor. Ukraynalıların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında düşerken Suriyeli sığınmacıların sayısı yüzde 6 artarak 721 bine, Afganların sayısı ise yüzde 12 artışla 323 bine yükseldi. Türkiye vatandaşlarının sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 51'lik artışla 152 bine çıktı. Iraklıların sayısı ise yüzde 5 oranında azalarak 200 bine düştü.

KORUMA STATÜSÜNDE SÜRE KISITLAMASI

Koruma talebinde bulunanlardan yaklaşık 2 milyon 530 bin kişiye koruma statüsü verildi. Bu yabancıların çoğunun Ukrayna vatandaşı olduğu belirtildi. Ancak statülerin çoğunun belirli bir süre için verildiği, sadece 340 bin sığınmacıya süresiz koruma statüsü verildiği öğrenildi.

İLK ÜÇ AYDA 449 TÜRKİYE VATANDAŞI SINIRDIŞI EDİLDİ

Almanya'da yılın ilk çeyreğinde sınırdışı edilenlerin sayısı da 2023'ün aynı dönemine göre arttı. İçişleri Bakanlığı'nın Sol Parti'nin soru önergesine verdiği yanıta göre 2024 yılında mart ayı sonuna kadar ikamet izni verilmemiş 4 bin 791 kişi sınırdışı edildi. Ocak-Mart 2023 döneminde sınırdışı edilenlerin sayısı ise 3 bin 566 olarak kayıtlara geçmişti. İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre 2023 yılında sınır dışı edilenlerin toplam sayısı ise 16 bin 430.

Ocak-Mart 2024 döneminde sınırdışı edilen yabancılar arasında Kuzey Makedonya vatandaşları 483 ile başı çekiyor. İkinci sırada ise 449 kişiyle Türkiye vatandaşları geliyor. Türkiye'yi 416 kişiyle Gürcistan, 345 kişiyle Afganistan ve 312 kişiyle Sırbistan takip ediyor. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar