Almanya'nın Solingen kentinde dört Bulgaristan Türkü'nün öldüğü kundaklamanın zanlısı yakalandı

Almanya'nın Solingen kentinde dört Bulgaristan Türkü'nün öldüğü kundaklamanın zanlısı yakalandı
Almanya'da önceki gün palayla saldırdığı bir kişiyi ağır yaralayan zanlının evinde yapılan aramada iki hafta önceki kundaklamanın bağlantılarına ulaşıldı.

Artı Gerçek - Almanya'da 1993'te neo-Nazi kundaklamasında Türkiye kökenli bir ailenin beş üyesinin öldürülmesiyle hatırlanan Solingen kentinde iki hafta önce Bulgaristan Türk'ü genç bir çiftle iki küçük çocuklarının öldüğü yangının da kundaklama olduğunun belirlenmesi sonrası, zanlının yakalandığı açıklandı.

Yakalanan 39 yaşındaki zanlının pazartesi günü Solingen'de bir erkeğe palayla saldırıp ağır şekilde yaralamak suretiyle öldürmeye çalıştığı belirtildi. Bugünkü savcılık açıklamasına göre kafa derisinden dört yaralanma alan mağdurun acil ameliyata alınarak hayatı kurtarıldı.

Palalı saldırının ardından gözaltına alınan zanlının dairesini arayan yetkililer, kundaklama sonucu dörtlü cinayet davasıyla ilgili suçlayıcı materyal buldu.

Zanlının yanan binanın arka kısmından kira borçları nedeniyle tahliye edilen eski bir kiracı olduğu belirtildi. Savcılık açıklamasına göre zanlı ile ev sahibi arasında tartışma çıktığından, kundaklama intikam amaçlı olabilir; palalı saldırı ise uyuşturucu ticaretiyle ilgili.

PALALI SALDIRI OLMASA YAKALANMAYACAK MIYDI?

Emniyet Müdürü Markus Röhrl'ün anlatımına göre yangın sırasında olay yerine yakın güvenlik kameralarının çektiği görüntülerde zanlının olağandışı davranışlar sergilediği belirlendi. Güvenlik kamerası görüntüleri ve ev sahibinin ifadelerinin değerlendirilmesi yoluyla zanlının izini süren soruşturmacılar, yaptıkları karşılaştırmada eski kiracı ile fotoğraflardaki kişinin aynı adam olduğunu ortaya çıkardı. Bununla ilgili harekete geçilecekken, palalı saldırı gerçekleşti.

'IRKÇI SAİK DELİLİ YOK'

Soruşturmacılara göre şu anda kundaklamanın yabancı düşmanlığı eylemi olduğuna dair elde güvenilir bir kanıt bulunmuyor.

ZANLININ SUÇ SİCİLİ KABARIK

Gözaltındaki zanlı geçmişte de zimmete para geçirme ve hırsızlık gibi küçük suçlardan yakalanmıştı.

Yangınla ilgili soruşturmada uzmanlar alevlerin yayılmasına neden olan ahşap merdiven boşluğunda yanmayı hızlandırıcı kimyasal izleri keşfetmişti.

Yangına müdahalede çatı katında yaşayan Bulgaristan Türkü aile kurtarılamamıştı. 28 ve 29 yaşındaki ebeveynler ile üç yaşındaki ve birkaç aylık iki kız çocuğunun öldürüldüğü kundaklama, 1993'te Solingen'deki neo-Nazi çevrelerinden dört gencin Türkiye kökenli Genç ailesinin evini ateşe vermesinin anılarını canlandırdı. Irkçı saldırıda 5 kadın ve kız çocuğu öldürülmüştü. (WDR, Tagesschau, Web.de, Dış Haberler)

Öne Çıkanlar