Amini eylemlerine destek veren Kürt sanatçı Saman Yasin idama mahkum edildi

Amini eylemlerine destek veren Kürt sanatçı Saman Yasin idama mahkum edildi
İran’da devam eden protestolara şarkılarıyla destek veren Kürt sanatçı Saman Yasin, çıkarıldığı mahkemece idama mahkum edildi.

Artı Gerçek- İran’da Kürt kadın Mahsa Amini’nin “ahlak polisleri” tarafından 16 Eylül’de katledilmesiyle başlayan protestolara siyasi şarkılar söyleyerek destek veren ve 2 Ekim’de gözaltına alınan Kürt sanatçı Saman Yasin (Seydî) çıkarıldığı mahkemece idama mahkum edildi.

fgunccixoay0urj.jpeg

AĞIR İŞKENCEYE MARUZ KALDI

Rojhilat’ın Kirmanşah kentinde gözaltına alınan ve ağır işkenceye uğrayan Yasin, günler sonra dün İran rejim mahkemesinde yargılandı. Yasin, kendisine yöneltilen 11 suçlamayı da kabul etmedi.

DEVLET TELEVİZYONUNDA CANLI YAYINLANDI

Yapılan yargılamanın tamamı İran rejiminin “korku yaymak” amacıyla kullandığı yöntemlerden biri olarak İran devlet televizyonlarında canlı olarak yayınlandı. Mahkeme 10 dakika süren yargılamanın ardından Yasin’i idama mahkum etti.

fgoyipbxoaeowcv.jpeg

KARAR PROTESTO EDİLİYOR

Kararın ardından İran ve Rojhilat’ın birçok kentinde gençler, sokaklara çıkarak kararı protesto etti. Yine dünyanın birçok ülkesinde yaşayan sanatçılar da Yasin’e verilen idam cezasını kınayarak, kararın geri çekilmesi için kampanya başlattı. (MA)

Öne Çıkanlar