Anoymous, İran Merkez Bankası'nı hackledi

Anoymous, İran Merkez Bankası'nı hackledi
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2022 20:23
A+ A-
Küresel hactivist grubu Anonymous, Mahsa Amini'nin şüpheli ölümü sonrası eylemlerin sürdüğü İran'daki göstericilere destek amacıyla İran Merkez Bankası'nı hackledi.

Anonymous sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada Bank Melli'nin (İran Merkez Bankası) yönetici hesabı girişlerinin ekran kayıtlarını paylaştı.

An itibarıyla bankanın resmi internet sitesi olan www.bmi.ir adresine de erişilemiyor.

22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin 13 Eylül'deki ölümünün ardından İran'da 16 Eylül'de zorunlu başörtüsü uygulamasına karşı yükselen öfkeyle birlikte şiddetli protestolar başlamış, İran rejimi 31 eyalete yayılan eylemleri gerçek mermi kullanarak bastırmaya çalışmıştı.

İnsan hakları örgütlerine göre açıklanan resmi ölü sayısı 41'den çok daha fazlası ülkedeki eylemlerde yaşamını yitirdi.

Anonymous ise bir süre önce "Opİran" adlı operasyonunu başlattığını duyurmuştu. 

Grup daha önce İran Adli Tıp Kurumu'nun sayfasını hacklemiş ve aralarında Mahsa Amini'nin ölüm raporunun da yer aldığı 1000 megabaytlık veri ifşa etmişti. 

 İranlı yargı mensupları ve milletvekillerine ait kişisel bilgileri de yayımlayan, İran'daki CCTV kameralarını da hackleyen Anonymous çok sayıda bankanın, istihbrat ve polis kurumlarının ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in kişisel internet sitesini de  DDos saldırısı yaparak bir süreliğine çökertmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar