Arjantin'de eski devlet başkanı Kirchner'e yolsuzluktan altı yıl hapis cezası

Arjantin'de eski devlet başkanı Kirchner'e yolsuzluktan altı yıl hapis cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Arjantin'in eski devlet başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, hakkındaki yolsuzluk davasında altı yıl hapis cezası aldı. Şu an devlet başkanı yardımcısı koltuğunda oturan Kirchner, "Beni yargı mafyası mahkum etti" dedi.

Artı Gerçek - Arjantin'in eski devlet başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, 12 yıl hapis istemiyle görülen yolsuzluk davasında suçlu bulundu. Kirchner altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şu an Devlet Başkanı Yardımcılığı görevini yürüten Kirchner, ülkede "Yollar İdaresi Davası" adıyla bilinen davada "kamu ihalelerinde yolsuzluk yapmak" suçundan hüküm giydi. Kirchner kamu görevinden de ömür boyu men edildi. Karara itiraz etmesi beklenen Kirchner, hüküm kesinleşinceye kadar görevinde kalacak. Kirchner'in hapse girmesi beklenmiyor.

KIRCHNER KAMU İHALELERİNİ RÜŞVET KARŞILIĞINDA ARKADAŞINA VERMİŞ

Arjantin Federal Mahkemesi'nde görülen davada Kirchner ile birlikte yargılanan toplam 11 kişiden yedisi suçlu bulunarak üç buçuk ila altı yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılırken, üçü serbest bırakıldı. Bir kişi hakkındaki dava da düşürüldü.

Ülkeyi 2007-2015 arasında yöneten Kirchner'in Santa Cruz eyaletindeki yol yapım ihalelerini arkadaşı ve iş insanı Lazaro Baez'e rüşvet karşılığı verdiği tespit edildi. Lazaro Baez'de Kirchner ile birlikte altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Baez, geçen sene "Lazarogate" adıyla bilinen davada yargılanmış ve "para aklama" suçundan 12 yıl hapis cezası almıştı.

'ARJANTİN 1 MİLYAR DOLAR ZARARA UĞRADI'

Kararı veren federal mahkeme hakimi Diego Luciani, davayı "Muhtemelen ülkede yapılmış en büyük yolsuzluk operasyonu" diye tanımladı. Luciani, davaya konu olan eylemlerin Arjantin devletini 1 milyar dolar (yaklaşık 19 milyar Türk Lirası) zarara uğrattığını söyledi.

"Santa Cruz eyaletindeki düzinelerce kamu ihalesinde usulsüzlük tespit edildiğini" söyleyen Luciani, "ihalelere konu olan pek çok inşaatın tamamlanmadığını" belirtti.

KIRCHNER: BENİ YARGI MAFYASI MAHKUM ETTİ

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden ve kararı kabul etmediğini belirten Kirchner ise hüküm giydiği duruşmanın ardından yaptığı açıklamada "kararın politik olduğunu" ve "yargı mafyası tarafından mahkum edildiğini" savundu. Kirchner, daha önce de yargıçları "yalan söylemekle" ve "karalama kampanyası yürütmekle" suçlamıştı.

ARJANTİN TARİHİNDE BİR İLK

Karara itiraz etmesi beklenen Kirchner'in, hâlihazırda görevde olmasından dolayı hakkındaki hüküm kesinleşinceye kadar görevine devam etmesi bekleniyor. Ancak Kirchner, devlet başkanı yardımcılığı görevini yürütürken böylesi bir davada ceza alarak Arjantin tarihine geçmiş oldu.

Yıllarca sürmesi beklenen itiraz süreçleri dolayısıyla Kirchner, ülkede önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde yeniden aday olabilecek. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar