Dünya Kupası zaferini Buenos Aires'te yüz binlerce kişi kutladı

Dünya Kupası zaferini Buenos Aires'te yüz binlerce kişi kutladı
Yayınlanma:
A+ A-
Arjantin'in Dünya Kupası zaferi ülkede coşkulu kutlamalara neden oldu. Yüz binlerce Arjantinli dün başkent Buenos Aires sokaklarını doldurarak saatler süren coşkulu kutlamalar yaptı.

Artı Gerçek- Arjantin'in penaltılarda Fransa'yı devirerek Dünya Kupası'nı kazanmasının ardından yüz binlerce Arjantinli ülke genelindeki büyük bir coşkuyla kutlamalar yaptı.

Maçın son düdüğünün ardından Arjantin bayrakları ve mavi beyaz formalarıyla yüz binlerce Arjantinli başkent Buenos Aires merkezine ve diğer meydanlara akın etti.

Ülkenin diğer kentlerinde de kutlamalar yapılırken, başkentteki Plaza de la Republica meydanında bulunan El Obelisco'nun bulunduğu alan kutlamaların merkezi oldu.

Anıtın çevresindeki kutlamalar şarkılar ve marşlar eşliğinde hava karardıktan sonra da devam ederken alanda Arjantin'in yıldız kapatanı Lionel Messi ve Arjantinli futbol efsanesi Diego Maradona'nın dev flamaları açıldı.

Meydanda kutlamalar sürerken diğer taraftarlar da sokaklarda araçlarıyla turlayıp Arjantin bayrakları sallayarak 1986'dan beri gelen ilk dünya şampiyonluğunu kutladı.

Futbol efsanesi Diego Maradona'nın eski evi de Arjantinli taraftarların kutlama ve parti alanı haline geldi.

36 YIL SONRA GELEN ŞAMPİYONLUK

Dünya Kupası finalinde Arjantin'in iki golünü 35 yaşındaki Lionel Messi diğer golünü Angel Di Maria atmış, Fransa'nın üç golünü ise 23 yaşındaki yıldız oyuncu Kylian Mbappe kaydetmişti.

normal süresi 2-2, uzatmaların 3-3 bittiği Fransa-Arjantin finalinde kazanan penaltılarda belli olmuş, penaltı atışlarını kazanan Arjantin, 36 yıl sonra Dünya Kupası'nda şampiyon olmuştu.

Arjantin 2014'te Dünya Kupası finalinde Almanya'ya 1-0 yenilerek şampiyonluğu kaybetmişti.

Zafer Arjantin'deki Messi efsanesini de güçlendirdi. Zira Katar'daki Dünya Kupası şampiyonlukta büyük rolü olan yıldız oyuncunun ülkesi adına katıldığı son Dünya Kupası olduğu tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar