Arjantin lideri, Madrid'de İspanya Başbakanı hakkında atıp tuttu: Büyükelçisini geri çeken İspanya özür talep etti

Arjantin lideri, Madrid'de İspanya Başbakanı hakkında atıp tuttu: Büyükelçisini geri çeken İspanya özür talep etti
Solcu İspanya-aşırı sağcı Arjantin liderleri arasındaki kriz, Madrid'deki Vox mitingine katılan Milei'nin "Sanchez'in yolsuz eşi yüzünden kirlendiğini" söylemesiyle tavan yaptı. Büyükelçisini geri çağıran İspanya'nın özür talebini Arjantin reddetti.

Artı Gerçek - Filistin yanlısı İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, birkaç günlüğüne istifa değerlendirmesi yaptıktan sonra "devam" kararı vermesine yol açan eşi hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını "komplo" diye nitelerken, sorumlu tuttuğu aşırı sağcı parti Vox, yabancı müttefikleriyle gövde gösterisi yaptı. Vox'un mitingine katılan Arjantin Cumhurbaşkanı Javier Milei'nin Başbakan Sanchez'in eşi hakkında aşağılayıcı yorumlarda bulunmasının ardından, İspanya, Buenos Aires Büyükelçisini istişareler için geri çağırdı.

Ekonomiye şok terapisi yüzünden Arjantin'de protesto edilen Milei'nin Madrid'deki mitingde "yolsuz eşi yüzünden Sanchez'in kirlendiğini" söylemesi üzerine İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Milei'den "kamuoyu önünde özür" beklediklerini söyledi.

'DEVLET BAŞKANININ MİSAFİR OLDUĞU ÜLKEYE HAKARETLERİ'

Albares, video açıklamasında, "Bir devlet başkanının misafir olduğu ülkenin başbakanı, devlet kurumlarına hakaret etmesine her ülke karşılık verir. Biz bu sözlerin düzeltilmesini umuyoruz. Bu olmazsa devletimizin kurumlarının onurunu, egemenliğimizi ve demokrasimizi savunan kararlar alacağız" diyerek şu vurguyu yaptı:

"Milei, davranışıyla İspanya ile Arjantin arasındaki ilişkiyi yakın tarihin en ciddi durumuna getirdi."

Dışişleri Bakanı, Milei'nin Madrid'deki konuşmasına "tepki vermek yerine gülüp alkışlayan aşırı sağcı Vox, ana muhalefetteki Halk Partisi ve salondaki diğer İspanyolların tutumundan da büyük bir şaşkınlık duyduğunu, burada söz konusu olanın Başbakan Sanchez değil İspanya'nın devlet kurumlarının onuru ve egemenliği olduğunu" dile getirdi.

SOSYALİZM BETİMLEMESİ: ÖLÜMÜ DAVET EDEN, KANSEROJEN

İspanyol bakanlar da Milei'nin sosyalizmi "ölümü davet eden, lanet olası ve kanserojen" olarak tanımladığı konuşmasını kınadı. Sanchez İspanya'nın Sosyalist İşçi Partisine liderlik ediyor.

SANCHEZ: AŞIRI SAĞ ULUSLARARASI RİSK HALİNE GELDİ

Başbakan Sanchez de bugün katıldığı konferansta, İspanya'nın Arjantin'e tepkisinin demokrasinin onuruna uygun olacağını söyleyerek, "aşırı sağın uluslararası bir risk olmaya başladığı" uyarısında bulundu.

DİPLOMATİK PROTOKOLE DE AYKIRI

Aynı zamanda Arjantin devletinin başının Madrid ziyareti, İspanya Kralı Felipe ve Başbakan Sanchez ile görüşmeyi reddetmesi ve bunun yerine parti mitinginde Vox lideri Santiago Abascal ile birlikte kitabını tanıtmayı tercih etmesi nedeniyle diplomatik protokole aykırı gerçekleşti.

ARJANTİN İÇİŞLERİ BAKANI: NEDEN BU KADAR KIRILGAN OLDUNUZ?

Arjantin yönetimi ise özür talebini geri çevirdi. İçişleri Bakanı Guillermo Francos, "Neden bu kadar kırılgan olundu anlamıyorum" dedi. İspanya hükümetinin tepkisinin abartılı olduğunu ve krize mahal olmadığını savunan Francos, "Özür dilemeye gerek yok. Saldırılar İspanyol hükümetinden geldi. O yüzden özür dilenecek bir durum bulunmuyor" diye konuştu.

MİLEİ'NİN SÖZCÜSÜ: ASIL SİZ ÖZÜR DİLEYİN

Arjantin cumhurbaşkanlığı sözcülüğü de asıl İspanyol yetkililerin Milei'ye karşı yaptıkları hakaretleri geri çekip özür dilemeleri gerektiğini söyledi.

KRİZ NASIL GELİŞTİ: 'ACABA HANGİ UYUŞTURUCUYU KULLANIYOR?'

İki ülke yönetimi arasındaki kriz, bu ayın başlarında İspanya Ulaştırma Bakanı Oscar Puente'nin Milei hakkında "Onu televizyonda gördüm ve duyduklarımdan sonra kendi kendime 'Hangi maddeleri kullanıyor bilmiyorum, ama uyuşturucu kullanıyor' dedim. 'Seçimleri kazanması imkansız' dedim, ama oldu" diye konuşmasıyla başladı.

'BAŞBAKANIN EŞİNE YÖNELİK SUÇLAMALARA ODAKLANIN'

Ardından Arjantin Devlet Başkanlığı Ofisi, yazılı açıklama yapıp İspanya Başbakanı'nı eşinin adının karıştığı yolsuzluk iddialarına atıf yaparak sert dille eleştirdi.

Sanchez'in "eşine yönelik yolsuzluk suçlamaları gibi ilgilenmesi gereken çok daha önemli sorunları olduğu" iddia edilen açıklamada, "İspanya Krallığı'nın iyiliği için milletinizin istikrarını ve dolayısıyla ülkemizle ilişkileri doğrudan etkileyen bu tür bir yolsuzluk skandalını açıklığa kavuşturmak için adaletin hızla harekete geçeceğini umuyoruz" denildi.

İSPANYA ANAMUHALEFETİ MİLEİ'DEN YANA

İspanya'da anamuhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP), solcu hükümetin tutumunu desteklemeyi reddetti. Devasa yolsuzluk skandalları yüzünden iktidardan devrilen PP'den kaynaklar, Sanchez'in iddia edilen yolsuzluk suçlamasıyla ilgili haftalar önce açıklama yapması gerektiğini söyledi. "Başbakanın sessizliği yurtiçinde şüphelere yol açıyor, ama aynı zamanda yurtdışında da güvensizliğe yol açıyor" diyen bir PP kaynağı, anamuhalefet partisinin görevinin Milei'ye değil, hükümete karşı çıkmak olduğunu söyledi.

SUÇLAMALAR HAKKINDA DELİL YETERSİZLİĞİ KANAATİ

Nisan ayında bir Madrid mahkemesi, aşırı sağla bağlantılı yolsuzlukla mücadele örgütünün (Manos Limpias) Sanchez'in eşine yönelttiği nüfuz ticareti ve iş yolsuzluğu suçlamalarını araştırdığını söyledi. Ancak daha sonra savcılık makamı, davanın delil yetersizliğinden düşürülmesi yönünde itirazda bulunduğunu açıkladı.

VOX MİTİNGİNDE KİMLER KONUŞTU, NELER OLDU?

Vox lideri Santiago Abascal'ın hazirandaki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi dün düzenlediği mitinge yaklaşık 11 bin kişi katıldı.

Fransa'dan Ulusal Birlik (RN) partisi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, Portekiz'den Chega lideri Andre Ventura, canlı video bağlantısıyla ekrana gelen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, önceden kaydedilmiş videoları yayımlanan Macaristan Babakanı Viktor Orban, eski Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki, Şili cumhurbaşkanlığı seçimi ikincisi Jose Antonio Kast, İsrail Diaspora İşleri Bakanı Amichai Chakli, ABD'de kasım seçimlerinde yeniden yarışacak önceki Başkan Donald Trump'ın temsilcileri gibi çeşitli konuşmacıları alkışlayan katılımcılar, Sanchez, Birleşmiş Milletler'in 2030 Gündemi, feminizm veya sosyalizmden söz edildiğinde alay etti.

Özellikle Arjantin'in anarkokapitalist liderinin "solcuları lanetleyip serbest piyasa kapitalizmini savunduğu" konuşması ayakta alkışlandı. (Reuters, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar