Arjantin'de cuntacı askerlerin 'itaatsiz' çocuklarından açık mektup: 'Aşırı sağcı Milei'ye hayır!'

Arjantin'de cuntacı askerlerin 'itaatsiz' çocuklarından açık mektup: 'Aşırı sağcı Milei'ye hayır!'
Yayınlanma:
A+ A-
Başkanlık seçiminin ikinci turuna hazırlanan Arjantin'de, diktatörlük döneminde insanlığa karşı suçlardan hüküm giyen yetkililerin çocuklarından demokrasi uyarısı geldi. Açık mektupta, aşırı sağcı Milei'nin diktatoryal eğilimlerinin reddedilmesi istendi.

Artı Gerçek - Son yılların en kritik devlet başkanlığı seçimlerinden birine hazırlanan Güney Amerika ülkesi Arjantin'de, 1976-1983 arasındaki diktatörlükte görev yapmış askerlerin 'itaatsiz' çocuklarından aşırı sağcı aday Javier Milei'ye karşı bir açık mektup geldi. 'İtaat Etmeyen Hikâyeler' ismi altında ailelerinin 'sessizlik yemini'ni kıran ve insan hakları suçlarını ifşa eden oluşum, Milei'nin seçimleri kazanma şansı olduğuna dikkat çekerek "Bize bu kadar çok kana, tere ve gözyaşına mal olan demokrasi risk altında" uyarısı yaptı.

Arjantin'deki başkanlık seçimlerinin ilk turunda sürpriz biçimde ikinci olan Milei, ülkede büyük çoğunluğu solcu, hemen hepsi silahsız sivil olan yaklaşık 30 bin muhalifin kaybedildiği 'Kirli Savaş' dönemine dair yıllardır var olan konsensüsü sorgulayan bir siyasetçi. Milei ve başkan yardımcısı adayı Victoria Villarruel, diktatörlük ve ölü sayıları konusundaki yerleşik tezleri sorgulamayı, seçim kampanyalarının ana unsurlarından biri haline getirmişti.

"PLAZA DE MAYO ANNELERİNE 'YALANCI' DEDİLER"

'İtaat Etmeyen Hikâyeler' oluşumu da bu duruma dikkat çektiği mektubunda, Milei yerine merkez sağcı ve Peronist aday Sergio Massa'ya oy verilmesi çağrısı yaptı. Mektupta, Türkiye'de de Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın esin kaynaklarından olan Arjantinli annelere de selam yollanarak şu ifadeler kullanıldı:

"Milei ve başkan yardımcısı adayı çeşitli zamanlarda demokrasi aleyhine açıklamalar yaptı; kaybedilenlerin sayısını inkâr ettiler, insanlığa karşı suçlara 'abartı' dediler ve demokrasimizin reddedilemez ayaklarından biri olan Plaza de Mayo Anneleri ile Büyükannelerini yalancılıkla itham ettiler."

'DİKTATÖRLÜKLE AYNI ŞEYLERİ HEDEFLİYOR'

"Milei diktatörlükle aynı planı uygulamayı istiyor, 'solumsu' gördüğü herkesi yok etme yönünde aynı siyasi amaca sahip" denilen mektupta, aşırı sağcı adayın sendikaları kapatmak istediği, Merkez Bankası'nın var olmaması gerektiğini söylediği, Arjantin'in para birimini yok edeceği ve hiperenflasyona yol açacağı belirtildi.

'AÇIK ÇEK VERMİYORUZ AMA MASSA KAZANMALI'

'İtaat Etmeyen Hikâyeler' oluşumunun kurucusu Analía Kalinec de, ayrıca yaptığı açıklamada ülkedeki demokratların mevcut hükümetin maliye bakanı olarak son yılların en büyük ekonomik krizinden sorumlı olmasına rağmen Massa'ya oy vermesi gerektiğini söyledi. Babası diktatörlük döneminin 'Doktor K' lakaplı işkencecisi olan Kalinec, "Massa'ya oy vermemiz gerekiyor, buna şüphe yok. Bu bir açık çek değil ama demokrasinin devamını sağlayacak tek seçenek o" dedi.

'SOYKIRIMCI ZİHNİYETİN SÖZCÜSÜ'

Kalinec, "Milei ise aksine insan onuruna hiçbir saygı duymuyor ve onun demokrasiyi tehlikeye atacağından şüphemiz yok. Kendisinden farklı düşünen herkesten üstün hissettiğini açıkça söylüyor" derken, aşırı sağcı başkan yardımcısı adayı Villarruel için de "soykırımcı zihniyetin bir sözcüsü" tanımı yaptı.

NE OLMUŞTU?

Arjantin'de başkanlık seçimlerinin ikinci turuna iki haftadan az süre kala, anketler Aralık 1983'teki demokrasiye dönüşten bu yana yaşanacak en başabaş seçime işaret ediyor. Küfürbazlığının yanı sıra organ satışının yasallaşması gibi radikal önerileri ile tanınan Milei'nin, ekim ayındaki ilk turda ekonomik krizi kullanıp halkın öfkesini arkasına alarak birinci çıkması bekleniyordu. Ancak Massa, yüzde 36.6 oranında oy alarak sürpriz biçimde Milei'yi geçti. Milei'nin ilk turdaki oy oranı yüzde 29.9'da kaldı.

Uzmanlar ilk turdaki bu sonucun Milei'nin radikal fikirlerinden ve saldırgan tarzından kaynaklandığında hemfikir olsa da, her 10 kişiden dördünün yoksulluk sınırının altında yaşadığı ve yıllık enflasyonun yüzde 140'a yükseldiği ülkede maliye bakanı ile ikinci tur yarışının sonucunun kesin olmadığını söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar