Arnavutluk, faşizmden kurtuluşunun 78. yıl dönümünü kutladı

Arnavutluk, faşizmden kurtuluşunun 78. yıl dönümünü kutladı
Arnavutluk'un başkenti Tiran'da, ülkenin faşizmden kurtuluşunun 78. yıl dönümü etkinlikleri düzenlendi. Ülke, 29 Kasım 1944'te Alman birliklerinin ülkeden ayrılmasını "Kurtuluş Günü" olarak kutluyor.

Artı Gerçek- Arnavutluk'un faşizmden kurtuluşunun 78. yıl dönümü kapsamında, başta başkent Tiran olmak üzere ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Bu kapsamdaki merkezi tören, Tiran Şehit Mezarlığı'nda yapıldı. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Meclis Başkanı Lindita Nikolla, Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj, milletvekilleri ve askerler buradaki anıta çelenk bıraktı.

Başbakan Edi Rama, sosyal medyada paylaştığı mesajda, faşizmden kurtuluş gününü kutladı.

Meclisten yapılan açıklamaya göre, Meclis Başkanı Nikolla, 78 yıldır Kurtuluş Günü'nü kutladıklarını belirterek "Arnavutluk'u partizanlar, savaşçılar ve Arnavut halkı kurtardı" ifadesini kullandı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan faşistleri ve Nazi askerleri tarafından kuşatılan Arnavutluk, ülkedeki komünistlerin mücadelesi ve Sovyetler Birliği'nin sağladığı destekle; 29 Kasım 1944'te Alman birliklerinin ülkeden kaçmasını "Kurtuluş Günü" olarak kutluyor.

ARNAVUTLUK'UN YAKIN TARİHİ

Arnavutluk'ta modern cumhuriyet Balkan Savaşları sonrasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'daki çöküşünden sonra ortaya çıktı.

1912 yılında bağımsız olan Arnavutluk, 1917-1920 arasında İtalyan himayesine girdi, II. Dünya Savaşı'nda 1939 yılında Faşist İtalya, 1943'te de Nazi Almanyası tarafından işgal edilene kadar Prenslik, Cumhuriyet ve Krallık oldu. 1944 yılında Arnavutluk'ta işgal sona erdi ve Enver Hoca ile Emek Partisi önderliğinde Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti kuruldu.

1991 yılında sosyalist yönetim sona erdi ve çok partili yönetime geçildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar