AB'den Türkiye'ye 1 milyar euro'luk deprem yardımı

AB'den Türkiye'ye 1 milyar euro'luk deprem yardımı
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için Brüksel'deki Uluslararası Bağışçılar Konferansı başladı. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen Türkiye'ye Komisyon olarak 1 milyar euro vereceklerini ilan etti. İsveç ise 45 milyon euro'luk yardım açıkladı.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği'nin Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere yardım için duyurduğu Uluslararası Bağışçılar Konferansı Brüksel'de başladı.

Konferansın açılışında konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ve Suriye'deki deprem bölgelerine destek çağrısı yaptı. Depremin Türkiye ve komşu Suriye'de yaklaşık 50 bin kişinin ölümüne neden olduğunu ve bölgede son yıllarda meydana gelen en büyük doğal afet olduğunu söyleyen von der Leyen "Milyonlarca kişi artık evsiz ve kış uzayıp giderken çadırlarda yaşıyor. Yeniden yapılanma için harekete geçmeliyiz. Evler, okullar ve hastaneler en yüksek sismik güvenlik standartlarıyla yeniden inşa edilmelidir. Su, sanitasyon ve diğer kritik altyapı onarılmalıdır. Kamu hizmetlerinin ve işletmelerin yeniden başlatılması için sermayeye ihtiyacı vardır" dedi.

KOMİSYON'DAN SURİYE İÇİN 108 MİLYON EURO BAĞIŞ TAAHHÜDÜ

AB'nin depremin akabinde Sivil Koruma Mekanizması'nı etkinleştirdiğini anımsatan von der Leyen, AB ülkelerinin arama kurtarma çalışmalarına yaptığı katkılardan örnekler vererek dayanışma mesajı verdi. Von der Leyen, "Tüm dünya Türkiye'ye ve Suriye halkına destek için seferber oldu çünkü bu stratejinin ölçeği o kadar büyük ki; hiçbir ülke veya kurum tek başına, bizim birlikte yaptığımızın yakınından bile geçemez" diye konuştu. "AB Komisyonu deprem sonrası yeniden yapılanma için Türkiye'yi 1 milyar euro ile destekleyece." ifadesini kullanan von der Leyen, Suriye'ye de insani yardım ve erken toparlanma için 108 milyon euroluk bir paket daha taahhüt ettiklerini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye için "deprem felaketinin toplam mali yükünün" yaklaşık 103,6 milyar dolar olduğunu tahmin etmişti.Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı da depremlerin Türkiye ekonomisine zararını iki trilyon lira olarak hesaplamıştı.

İSVEÇ'TEN 45 MİLYON EURO'LUK YARDIM

AB Dönem Başkanı olan İsveç'in Başbakanı Ulf Kristersson da 42 gün önce Maraş merkezli depremle Türkiye ve Suriye'de milyonlarca kişinin hayatının birkaç saniyede değiştiğini hatırlattı. "Depremden etkilenen bölge Belçika ve Hollanda'nın toplamı kadar" diyen Kristersson, hayatın yeniden normale dönmesi için tüm bölgenin yeniden inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Kristersson, depremin ekonomik etkisinin tam olarak hesaplanamadığını ancak çok büyük olduğunu belirterek AB ve uluslararası toplumun dayanışmayla çok büyük fark yaratabileceğini söyledi.

"Acıları dindiremeyiz, canları geri getiremeyiz ama dayanışmamızı gösterebiliriz." ifadesini kullanan Kristersson, insani yardım ve yeniden inşaya destek için İsveç olarak 500 milyon İsveç kronu (45 milyon euro) destek taahhüdünde bulunduklarını açıkladı. Kristersson, "Türkiye ve Suriye halkıyla dayanışma bugün sözlerden eyleme geçmeli. Bu yüzden bugün hepinizi buraya davet ettik" dedi.

ERDOĞAN: DEPREMİN MALİYETİ 104 MİLYAR DOLARI BULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Uluslararası Bağışçılar Konferansı"na Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla katıldı. "İlk hesaplarımıza göre depremin yol açtığı yıkımın maliyetinin yaklaşık 104 milyar doları bulacağı anlaşılıyor. Bu çapta bir afetle ekonomik durumu ne olursa olsun hiçbir ülkenin tek başına mücadele etmesi mümkün değildir" diyen Erdoğan "130'a yakın ülkeden yardımlar depremzedelerimize ulaştı. 36 sahra hastanesi, siz değerli dostlarımızın sayesinde kurularak yaralılarımızın tedavisine katkı sağladı. Her birinize, şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu zor günlerde tüm dostlarımızın, kurumlarıyla, üye ve aday ülkeleriyle Avrupa Birliği'nin, Birleşmiş Milletler'in ve diğer uluslararası örgütlerin sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

"Hedefimiz, bir yıl içinde deprem bölgesinin tamamındaki konut ihtiyacını karşılayacak sayıda, kaliteli ve güvenli yapıyı inşa etmektir. İlk yıl 319 bin, toplamda ise 650 bin konutu insanlarımıza teslim etmeyi planlıyoruz" diyen Erdoğan "İnşallah iki ay içinde 108 bin konteyner kurarak, yarım milyon insanımızı bu alanlara yerleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda diğer bağışçılar da taahhütlerini açıklayacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar