Avrupa'da antibiyotik talebi arttı, tedarik sıkıntısı başladı

Avrupa'da antibiyotik talebi arttı, tedarik sıkıntısı başladı
Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin 25'inde yüksek antibiyotik talebinden dolayı tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Antibiyotik kullanımında temkinli bir yaklaşım benimsenmesi tedarik sorununa çare olabilir.

Artı Gerçek- Avrupa İlaç Kurumu (EMA) Baş Tıbbi Yöneticisi Steffan Thirstrup, içinde özellikle amoksisilin etken maddesi bulunan antibiyotiklerde tedarik sıkıntısı olduğunu ve bunun yanında başka ilaçların da tedariğinde sorun yaşandığını aktardı. 27 Avrupa Birliği üyesi ülkenin 25'inde sıkıntı olduğu ileten Thirstrup, ilaçlara talebin arttığı ancak üretim sorunları da yaşandığına dikkat çekildi.

Thirstrup ilaç üreticilerinin personel eksikliğinden ötürü üretimde sorunlarla karşılaştığını dile getirdi.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI KONUSUNDA UYARI

EMA'nın yöneticilerinden Marco Cavaleri de antibiyotik ilaçların uygun şekilde kullanılması uyarısında bulundu. Soğuk algınlığı veya viral enfeksiyonlar gibi durumlarda antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulmadığına dikkati çeken Cavaleri, antibiyotik kullanımında temkinli bir yaklaşım benimsenmesinin önemine işaret etti.

Birçok Avrupa ülkesinde son dönemde bazı ilaçların temininde sorun bulunduğu bildiriliyor. Buna gerekçe olarak üretimdeki gecikme, talepteki artış, etken madde sağlanamaması ve ulaşım sıkıntıları gibi tedarik sorunları gösteriliyor. (AA)

Öne Çıkanlar