Avusturya, Türkiye adına casusluk yapmakla suçlanan kişiyi sınır dışı etti

Avusturya, Türkiye adına casusluk yapmakla suçlanan kişiyi sınır dışı etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ocak 2021 22:50
A+ A-
Avusturya hükümeti, Türkiye adına casusluk yapmakla suçlanan Kürt asıllı Yeşiller Partisi milletvekili Berivan Aslan'a suikast düzenleyeceğini itiraf eden Feyyaz Öztürk'ü sınır dışı etti.

Avusturya hükümeti, Türkiye adına casusluk yapmakla suçlanan Türkiye asıllı bir İtalyan vatandaşını sınır dışı ettiğini duyurdu. Sınır dışı edilen kişinin avukatı, Feyyaz Öztürk adında casusluk yapmakla suçlanan kişinin Noel bayramı öncesi İtalya'ya gönderildiğini söyledi.

Avusturya makamlarının 4 Şubat'ta yargılamasına başlanacak olan Feyyaz Öztürk'ün halkın güvenliği için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Öztürk'ün sınır dışı edilmesine karar verdikleri belirtildi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer geçen yılın eylül ayında yaptığı açıklamada, ülkede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti karşıtı kişilere ilişkin bilgileri Türkiye’ye sızdıran bir casus yakaladıklarını belirtmişti.

Avusturyalı Bakan ayrıca, Türkiye'de serbest bırakılan şüphelinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından muhbir olarak kullanıldığını ve casusluk yapmak üzere Avusturya'ya gönderildiğini ifade etmişti.

NE OLMUŞTU?

Avusturya'da istihbarat birimlerine Eylül ayında kendiliğinden teslim olan Feyyaz Öztürk., Yeşiller milletvekili ve akademisyen Berivan Aslan, Andreas Schieder ve Peter Pilz’e suikast düzenleyeceğini itiraf etmişti. Feyyaz Öztürk, suikast düzenlemek için MİT tarafından görevlendirdiğini iddia etmişti.

Viyana Eyaleti Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Teşkilatı görevlilerince ifadesi alındığı bildirilen Samsun doğumlu, 53 yaşındaki Feyyaz Öztürk'ün beraberinde iki İtalya numaralı cep telefonu ve 'MİT ajanları' ile yazışmalarının yer aldığı bir flash bellek bulunduğu söylendi.

Bu suçlamadan sonra Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avusturya'da Türkiye adına casusluk yapıldığı iddialarına tepki göstermiş, Avusturya hükümetinin Türkiye adına casusluk yaptığı tespit edilen bir kişinin yakalandığına ilişkin açıklamasında "Avusturya makamlarınca ülkemiz hakkında ortaya atılan mesnetsiz iddiaları reddediyoruz." demişti.

Avukatı, sınır dışı edilen müvekkili Feyyaz Öztürk'ün gözaltı süresinin sonuna yaklaşıldığı ve serbest bırakma yerine ülkesine gönderildiğini doğruladı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar