Avustralyalı senatörden Kraliçe Elizabeth’e: Bir sömürgeci olan majesteleri...

Avustralyalı senatörden Kraliçe Elizabeth’e: Bir sömürgeci olan majesteleri...
Avustralya yerlisi senatör Lidia Thorpe, meclis yemininde İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth için “sömürgeci” ifadesini kullandı. Thorpe'a yemini tekrar ettirildi.

Avustralya’nın yerli halklarından Aborijinlere mensup olan Lidia Thorpe isimli senatör, Avustralya parlamentosundaki yemin töreni sırasında Kraliçe 2. Elizabeth için "sömürgeci" ifadesini kullanması büyük yankı uyandırdı. 

Mayıs ayında yapılan seçim sonrası parlamentonun başlangıcı için yemin etmek için kürsüye sağ yumruğu havada yürüyen Yeşiller Partisi Senatörü Lidia Thorpe, yeminin metnini değiştirerek, Kraliçe'yi "sömürgeci" olarak tanımladı. Thorpe'nin yemininden sonra, parlamentoda sesler yükseldi. Parlamento üyelerinden biri Thorpe'a "Bunu düzgün yapmazsanız, senatör değilsiniz" diye bağırdı.

‘BİR SÖMÜRGECİ OLAN MAJESTELERİ…’ 

Thorpe yemini şu şekilde değiştirdi: "Ben Lidia Thorpe, samimi şekilde, bir sömürgeci olan majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’e sadık kalacağıma ve bağlı olacağıma ant içiyorum."

Thorpe, yemini tekrar okuduktan sonra Twitter’da "Egemener asla vazgeçmedi" yazdı.

Avustralya'da 21 Mayıs'ta sonuçları açıklanan seçimin ardından dün mazbatalar dağıtılarak yeminler edildi. İngiltere Kraliçesi aynı zamanda Avustralya’da devletin başı konumunda bulunuyor. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar