Azerbaycan, Büyük Kuruluş Partisi başkanına saldırıyı soruşturuyor

Yayınlanma:
A+ A-
Azerbaycan'da Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa dün evinin önündeki silahlı saldırıda yaralandı. Devlet Güvenlik Servisi İran karşıtı tutumuyla tanınan Mustafa'ya yönelik saldırıyı" terör saldırısı" diye niteledi ve soruşturma başlattı.

Artı Gerçek - Azerbaycan'da Büyük Kuruluş Partisi (Böyük Quruluş Partiyası) Genel Başkanı ve milletvekili Fazıl Mustafa dün uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada Mustafa'nın, Bakü'nün Sabunçu ilçesindeki evinin önünde kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğradığı bildirildi.

Kalaşnikof tipi silahla omuzundan ve bacağından vurulan ve hastaneye kaldırılan 57 yaşındaki Mustafa'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı.

İRAN KARŞITI TUTUMUYLA TANINIYORDU

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi, İran karşıtı tutumuyla tanınan merkez sağcı politikacı Mustafa'ya yönelik saldırıyı "terör saldırısı" olarak niteledi ve saldırganın kimliğini tespit etmek için soruşturma başlatıldığını duyurdu. Devlet Güvenlik Servisi olayla ilgili yaptığı açıklamada Mustafa'nın İran karşıtı duruşuna da dikkat çekti.

Mustafa, parlamentoda Azerbaycan'ın güney komşusu olan ve Bakü'nün sık sık gergin ilişkiler içinde olduğu İran'a yönelik eleştirileriyle biliniyordu. Kuzeybatısında büyük bir etnik Azeri nüfusuna sahip olan İran ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler, Bakü'nün İsrail ile resmi diplomatik ilişkiler kurma planlarını açıklamasının ardından son aylarda gerilmişti. Azerbaycan, Ocak ayında Tahran'daki büyükelçiliğini, elçilikteki güvenlik şefinin ölümüne neden olan saldırı sonrasında kapatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar