Azerbaycan ile Ermenistan arasında 'insani amaçlı' geçici ateşkes yürürlüğe girdi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 'insani amaçlı' geçici ateşkes yürürlüğe girdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 10:52
A+ A-
Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ kriziyle çıkan çatışmalar bir aydır sürüyor.

ABD, Azerbaycan ile Ermenistan'ın 26 Ekim günü yerel saatle 08:00'de başlamak üzere insani ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

ABD'nin Azerbaycan ile Ermenistan'ın üzerinde anlaştığını açıkladığı insani amaçlı geçici ateşkes yürürlüğe girdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun'un 24 Ekim'de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüştüğü ve görüşmede iki ülkenin de "10 Ekim'de Moskova'da varılan insani ateşkesin uygulanmasına bağlılıklarını" yeniden dile getirdikleri kaydedilmişti.

Bu bağlamda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki insani ateşkesin 26 Ekim günü (bugün) yerel saatle 08:00'de (ABD Doğu saatine göre 24:00) başlayacağı belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümü noktasında ABD'nin, Azerbaycan ve Ermenistan'ı birbirine yaklaştırmak için iki ülke dışişleri bakanları ve Minsk Grubu üyesi ülkeler arasındaki görüşmeler noktasında arabuluculuk yaptığı da ifade edilmişti.

Ateşkes anlaşması haberi Azerbaycan'ın "Gubadlı'nın bazı köyleriyle Zengilan ve Cebrail illerinin de bazı köylerinin daha kurtarıldığını" duyurmasının ardından geldi.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başladığı operasyonda, 3 kent merkezi, 3 kasaba ve 150 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan'dan almıştı.

Öne Çıkanlar