Azerbaycan silah bırakan Karabağlı Ermeniler için af planlıyor

Azerbaycan silah bırakan Karabağlı Ermeniler için af planlıyor
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'n dış politika danışmanı Hacıyev, silah bırakan Karabağlı Ermeni savaşçılar için af çıkartabileceklerini açıkladı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise Karabağ'dan on binlerce kişiyi ağırlamaya hazır olduklarını söyledi.

Artı Gerçek - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in dış politika danışmanı Hikmet Hacıyev Dağlık Karabağ'daki bazı askeri birliklerin direnişlerini sürdüreceklerini açıklamalarına rağmen, Azerbaycan'ın silahlarını bırakan Karabağlı Ermeni savaşçılar için af planladığını söyledi.

Hacıyev Reuters'a verdiği demeçte, "Eski askerler ve savaşçılarla ilgili olarak bile, eğer bu şekilde sınıflandırılabilirlerse, onlar için de bir af öngörüyoruz veya bir affı ima ediyoruz" dedi. Şu anda bazı ordu gruplarının ve subayların şartlarımıza uymayacaklarını ve direnişe devam edeceklerini kamuoyuna açıkladıklarını görüyoruz" dedi. Hacıyev Azerbaycan güçlerinin kendilerine karşı güç kullanan Karabağlı savaşçılara karşı güç kullanmaya devam edeceğini de söyledi. "Azerbaycan'ın Karabağ Ermenilerinin barışçıl bir şekilde yeniden entegrasyonunu istediğini" söyleyen Hacıyev, Karabağ Ermenilerinin insani yardım talebinde bulunduklarını ve bölgeye yardım gönderileceğini de belirtti.

DAĞLIK KARABAĞ ERMENİLERİ GÜVENLİK GARANTİSİ İSTİYOR

Dağlık Karabağ'daki Ermeniler Perşembe günü yaptıkları açıklamada, Azerbaycan'ın 24 saatlik bir askeri operasyonu ile ayrılıkçı bölgeyi tekrar kontrol altına aldığını açıklamasının ardından silahlarını bırakmadan önce güvenlik garantisine ihtiyaç duyduklarını söylemişti.

PAŞİNYAN: 40 BİN AİLEYİ ERMENİSTAN'A ALABİLİRİZ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Ermenilerin Karabağ'da kalmasını umduğunu söyledi. RIA haber ajansının aktardığına göre Ermenistan Başbakanı Paşinyan bir hükümet toplantısında Erivan'ın ülkeye gelenleri kabul edeceğini, ancak büyük bir yeniden yerleştirmenin ancak Karabağ Ermenilerinin orada kalmasının imkansız hale gelmesi durumunda gerçekleşeceğini söyledi.

Çatışmalar başladığında bölgeden muhtemel mülteci akınına hazır olduklarını belirten Paşinyan, 40 bin aileyi Ermenistan'a alabileceklerini açıkladı ancak "Ermenilerin Karabağ'dan göçü Erivan'ın ana planı değil" dedi. "Ermeniler evlerinde, onurlu biçimde ve güvenli koşullarda yaşamalı" ifadesini kullandı. Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki Ermenilere yönelik "doğrudan bir tehdit" görmediğini de söyledi. Bölgede yaklaşık 120 bin Ermeni yaşıyor.

AZERBAYCAN'DAN İNSANİ YARDIM

Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ’daki Ermeni nüfusun temsilcilerinin dün Azerbaycan’ın Yevlah şehrinde yaptığı görüşmede insani yardım konusu da gündeme gelmişti.Ermeni nüfusun temsilcileri Azerbaycan’dan bölgedeki Ermenilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için istekte bulunmuştu.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığının Karabağ’daki Ermenilerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için gönderdiği insani yardım malzemelerinin yüklü olduğu araçlar bölgeye hareket etti. Talep doğrultusunda Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığınca hazırlanan insani yardımları taşıyan 2 tır ve 2 kamyon Ağdam şehrine doğru yola çıktı. 40 ton gıda ve temizlik ürününün yanı sıra ekmek de taşıyan araçlar Ağdam'dan geçerek Ermeni nüfusun yaşadığı Hankendi şehrine ulaşacak ve yardımlar bölgedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı Karabağ Bölge Müdürü Mirali Feyzivey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabağ’daki Ermeni nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması için insani yardımlara devam edeceklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar