Dağlık Karabağ'da ateşkes sonrası Ermenistan'da protestolar: Karabağ görüşmeleri bugün başladı

Dağlık Karabağ'da ateşkes sonrası Ermenistan'da protestolar: Karabağ görüşmeleri bugün başladı
Dağlık Karabağ'daki ateşkes anlaşmasının ardından Ermenistan'da Başbakan Paşinyan hükümetine yönelik şiddetli protestolar yapıldı. Diğer yandan Karabağ Ermenileri ile Azerbaycan arasında bölgenin geleceğine ilişkin görüşmeler başladı.

Artı Gerçek - Dağlık Karabağ'daki silahlı Ermeni güçleriyle ateşkes ilan edilmesi ve Azerbaycan'ın bölgede egemenliğini yeniden sağladığını açıklaması sonrası Ermenistan'da hükümeti protesto eden eylemciler polisle çatıştı. Hükümetin Karabağ Ermenilerini korumak için daha fazlasını yapamadığı için kızgın olan eylemciler Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın istifasını istedi. Eylemciler "Hain Paşinyan" sloganları attı.

Binlerce eylemci Çarşamba akşamı Ermenistan'ın başkenti Erivan'da hükümet binasının bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Eylemciler ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı. Arbedede bazı eylemciler yaralandı. Polisler resmi binaları korurken şok bombaları da kullandı ve gözaltılar yaptı.

Rusya'nın Azerbaycan'ı durdurmamasına öfkeli olan eylemcilerin bazıları da Rus pasaportlarını yırttı. Bir grup eylemci de Rus Büyükelçiliğine yürüyerek, elçiliğin girişini kapattı.

Ermenistan'da muhalif siyasetçiler de 2018'dektidara gelen Paşinyan'ı kınayan konuşmalar yaptı.Muhalif siyasetçi Avetik Chalabyan kalabalığa Dağlık Karabağ'ın Ermenice adını kullanarak "Rusya Artsakh'ta ellerini yıkadı, yetkililerimiz Artsakh'tan vazgeçti. Düşman kapımızın eşiğinde. Ulusal politikayı değiştirmek için yetkilileri değiştirmeliyiz" dedi. Milletvekili Ishkhan Saghatelyan parlamentodaki muhalefet güçlerini başbakana karşı bir görevden alma prosedürü başlatmaya çağırdı.

2023-09-20t171635z-612898454-rc2fc3aksicw-rtrmadp-3-armenia-azerbaijan-protests.jpg

ALİYEV: KARABAĞ'I CENNETE ÇEVİRECEĞİZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Çarşamba gecesi televizyonda yaptığı konuşmada, saldırının "egemenliği demir yumrukla yeniden tesis ettiğini" söyledi ve ordusunu Dağlık Karabağ'daki Ermeni savaşçılarının "tamamen teslim olmasını" sağladığı için övdü. Aliyev, Karabağlı Ermenilerin "Azerbaycan'da yaşadıklarını unutmuş" göründüklerini söyledi ancak yerel halka karşı misilleme yapılmayacağını sözünü verdi. Ermeni güçlerinin silahlarını teslim etmeye ve bölgeyi terk etmeye başladığını belirten Aliyev, Karabağ'daki 120 bin Ermeni'nin Azerbaycan'daki seçimlere katılabileceğini, devlet eğitimi alabileceğini ve çoğunluğu Müslüman olan ülkede Hıristiyanlığı özgürce yaşayabileceğini savundu. "Sözünün eri" olduğunu söyleyen Aliyev "Karabağ'ı cennete çevireceğiz" ifadesini kullandı.

RUSYA: 5 BİN KARABAĞLI TAHLİYE EDİLDİ

Salı günkü saldırılarda ölenlerin sayısına ilişkin tahminler onlarca ile yüzlerce arasında değişiyor. Bölgenin insan hakları ombudsmanı Gegham Stepanyan, ölenler arasında beşi çocuk olmak üzere en az 10 sivilin bulunduğunu söyledi. Karabağ'daki yönetimineski bir üst düzey yetkilisi olan Ruben Vardanyan çatışmalarda en az 200 kişinin öldüğünü ve 400'den fazla kişinin yaralandığını öne sürmüştü.

Rus Interfax haber ajansının bildirdiğine göre Rusya Savunma Bakanlığı bugün açıklamada Rus barış gücü askerlerinin yaklaşık 5 bin Karabağlıyı tehlikeli bölgelerden tahliye ettiğini duyurdu. Geleceğin ne getireceğinden korkan binlerce Ermeni, Azeriler tarafından Hankendi olarak bilinen Karabağ'ın başkenti Stepanakert'teki havaalanına akın etmişti.

Kendilerine "Artsakh Cumhuriyeti" adını veren bölgeyi yöneten ayrılıkçılar, Bakü ordusunun bölgeye girmesinin ardından Rus barış gücü askerleri tarafından iletilen Azerbaycan'ın ateşkes şartlarını kabul etmek zorunda kaldıklarını açıklamıştı. Azerbaycan ve sahada barış gücü bulunduran Rusya Savunma Bakanlığı tarafından ana hatları belirlenen anlaşma uyarınca Dağlık Karabağ'daki silahlı Ermeni güçlerinin dağılması ve silahsızlanması ve bölgenin Azerbaycan'ın bir parçası olarak bütünleşmesi öngörülüyor.

BÖLGENİN GELECEĞİNE İLİŞKİN GÖRÜŞME BAŞLADI

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Karabağ'dan gelen Ermeni heyeti bölgenin geleceğine ilişkin görüşmeler için Azerbaycan'ın Yevlah kasabasına ulaştı ve görüşmelere başladı. Müzakerelere, Azerbaycan adına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Karabağ'daki Ermenilerle temaslardan sorumlu temsilcisi milletvekili Ramin Memmedov, Karabağ Ermenilerini temsilen David Melkumyan ve Sergey Martirosyan katılıyor. Görüşmede, Rus Barış Gücü'nden de bir yetkili yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar