Azerbaycan'dan 'entegrasyon' sinyali: Binlerce Ermeni Karabağ havaalanına akın etti

Azerbaycan'dan 'entegrasyon' sinyali: Binlerce Ermeni Karabağ havaalanına akın etti
Dağlık Karabağ'da Ermeni güçlerinin silah bırakmayı kabul etmesiyle sağlanan ateşkesin ardından bölgeyi terk etmek isteyen binlerce Ermeni havaalanına akın etti. Halka, paniğe kapılmama çağrısı yapılıyor.

Artı Gerçek - Dağlık Karabağ'da Ermeni güçlerinin silahsızlanmayı kabul etmesiyle sağlanan ateşkesin ardından binlerce Ermeni, bölgeyi terk etmek için Rus barış gücü askerlerinin kontrolündeki havaalanına akın etti. Karabağ'daki de facto yönetim, halkı paniğe kapılmamaları ve kendi inisiyatifleriyle havaalanına gitmemeleri konusunda uyardı. Karabağ'dan gelen fotoğraflarda ise havaalanında, aralarında çok sayıda küçük çocuğun da bulunduğu binlerce insan görülüyor.

YARIN GÖRÜŞME YAPILMASI BEKLENİYOR

Ateşkes anlaşması uyarınca Karabağ'daki Ermenilerin temsilcilerinin yarın Azerbaycanlı yetkililerle Yevlah kentinde bir toplantı yapması bekleniyor. Rusya, barış güçlerinin ana kampında 1049'u çocuk olmak üzere 2 bin 261 kişinin barındığını söyledi.

'SİLAH BIRAKANLARA GÜVENLİ ÇIKIŞ SAĞLANACAK'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ise, "Karabağ'daki güçlerin silahsızlandırılmasının, 30 yıldır Bakü'nün kontrolü dışında olan bölgenin başarılı bir şekilde yeniden entegrasyon şansını ve Azerbaycan'ın komşusu Ermenistan ile barış ihtimalini artıracağını" söyledi. Hacıyev, silah bırakanlara güvenli çıkış sağlanacağını belirterek "Azerbaycan'ın gündemi Karabağ'daki Ermenilerin barışçıl şekilde entegrasyonunu sağlamaktır. Bölgeye barışı getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan'ın dokuz aydır abluka altında tuttuğu Dağlık Karabağ'dan Bakü'ye yapılan saldırılarda sivil ve polislerin öldürüldüğü gerekçesiyle Azerbaycan salı günü Dağlık Karabağ'a karşı askeri operasyon başlatmıştı. Dağlık Karabağ uluslararası alanda Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınıyor. Ermenistanlı yetkililer, Azerbaycan ordusunun "terörle mücadele" adını verdiği operasyonda en az 32 kişinin öldüğünü ve 200 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar