Kremlin: Azerbaycan ve Ermenistan ile temas halindeyiz

Kremlin: Azerbaycan ve Ermenistan ile temas halindeyiz
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya, Azerbaycan'ın askeri operasyon başlatmasının ardından Dağlık Karabağ bölgesinde sükunet çağrısında bulundu . Kremlin hem Bakü hem de Erivan'ın çatışmayı çözmek için görüşmelere başlaması gerektiğini söyledi.

Artı Gerçek - Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Azerbaycan'ın Erivan'ın desteğiyle büyük ölçüde etnik Ermeniler tarafından kontrol edilen Dağlık Karabağ'a yönelik askeri operasyon başlatmasının ardından Rusya'nın hem Azerbaycan hem de Ermenistan ile temas halinde olduğunu duyurdu. Azerbaycan, "anayasal düzeni yeniden tesis etmek" ve "Ermeni askeri birliklerini, Dağlık Karabağ'dan çıkarmak amacıyla terörle mücadele operasyonu başlattığını" açıklamıştı. Rusya'nın resmi müttefiki Ermenistan ise bölgede askeri güç bulundurduğunu reddetmişti.

'SİVİLLERİN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI EN ÖNEMLİ MESELE'

Rusya'nın Karabağ sorununun çözümü için müzakere çağrısında bulunduğunu söyleyen Peskov yaptığı açıklamada Rusya'nın son gerilim tırmanışından endişe duyduğunu ve sivillerin güvenliğinin sağlanmasını en önemli mesele olarak gördüğünü söyledi. "Ordumuz çözüm sürecini siyasi ve diplomatik yola döndürmek için çalışıyor" diyen Peskov, görüşmelerin temelinin Rusya'nın arabuluculuğunda yapılan ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da önemli toprak kazanımları elde ettiği 2020 savaşını sona erdiren ateşkes anlaşması olduğunu söyledi. Pekov "Herkesi, doğal olarak, bu yeni gerçekleri, yani Ermeni tarafının 1991 tarihli sınırlara göre Azerbaycan topraklarını tanıdığı gerçeğini göz önünde bulundurarak bu belgelerin hükümlerine uymaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

RUSYA DIŞİŞLERİ 'AZERBAYCAN BİRKAÇ DAKİKA ÖNCE HABER VERDİ' DEDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova daha önce yaptığı açıklamada "Dağlık Karabağ'daki gerilimin hızla tırmanmasından derin endişe duyuyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan arasında ateşkesin en üst düzeyde uygulanmasına geri dönmek için yetkililerle sürekli temas halindeyiz" demişti. Rusya’nın çatışan taraflara kan dökülmesine son verme, çatışmaları derhal durdurma ve siyasi ve diplomatik çözüm yoluna dönme çağrısında bulunduğunu vurgulayan Zaharova, Telegram kanalında yaptığı açıklamada Azerbaycan'ın Rus barış gücü mensuplarını Dağlık Karabağ'daki operasyona karşı önceden uyardığına yönelik açıklamanın doğru olmadığını söylemiş ve operasyonun başlayacağına ilişkin bilginin çatışmaların başlamasından birkaç dakika önce Rus tarafına iletildiğini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar