Ermenistan: Bakü'nün operasyonu, Karabağ halkına yönelik saldırı

Ermenistan: Bakü'nün operasyonu, Karabağ halkına yönelik saldırı
Yayınlanma:
A+ A-
Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ'a yönelik askeri operasyon başlatan Azerbaycan'ı "etnik temizlik çabasıyla" suçladı. Fransa ve Avrupa Birliği de Azerbaycan'a saldırıları hemen durdurma çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a yönelik askeri operasyon başlatmasının ardından Ermenistan, Fransa ve Avrupa Birliği'nden sert tepkiler yükseldi. Ermenistan Başbakanı Azerbaycan'ın yerleşim yerlerini ele geçirmesi çalıştığını söylerken, Fransa Birleşmiş Mileltler Güvenlik Konseyi'ni acilen toplanmaya çağırdı. Avrupa Birliği de Azerbaycan'ın saldırısını kınadı ve acilen taraflar arası diyaloğa dönülmesi gerektiğini söyledi.

PAŞİNYAN: AZERBAYCAN YERLEŞİM MERKEZLERİNİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yaşanan durum sebebiyle Ermenistan Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdı. Ermenistan Güvenlik Konseyi Basın Servisi’nin yaptığı açıklamada Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Karabağ’daki durum ile bağlantılı olarak Güvenlik Konseyi toplantısı düzenlediğini belirtti.

Interfax haber ajansının duyurduğuna göre, Paşinyan "Azerbaycan güçlerinin Dağlık Karabağ'daki yerleşim merkezlerini ele geçirmeye çalıştığını" söyledi. "Azerbaycan'ın Karabağ Ermenilerini etnik olarak temizlemeyi amaçlayan bir kara operasyonu başlattığını" söyleyen Paşinyan "Ermenistan'ın silahlı eylemlere karışmadığını ve Karabağ'da bir ordusu olmadığını beyan ederim. Şu an için Ermenistan'ın [Azerbaycan ile] tüm sınırı boyunca durum istikrarlı" dedi. Paşinyan, "Dağlık Karabağ'ın ayrılıkçı liderleriyle temas halinde olduğunu ve bölgedeki Rus barış güçlerinin durumu istikrara kavuşturmak için harekete geçmesini beklediğini" de söyledi.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre, Paşinyan açıklamasında , Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesine saldırısı devam ederken Ermenistan'da "çeşitli yerlerden" darbe çağrıları yapıldığını da savundu.Ermenistan'ın başkenti Erivan'da toplanan eylemciler, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın Karabağ'da "anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla teröröle mücadele operasyonu" başlatıldığını duyurmasının ardından hükümete yönelik protesto gösterisine başlamıştı.

ERMENİSTAN DIŞİŞLERİ: DAĞLIK KARABAĞ HALKINA BÜYÜK ÇAPLI SALDIRI

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Azerbaycan'ın 19 Eylül'de etnik temizlik politikasını tamamlamak amacıyla Dağlık Karabağ halkına karşı büyük çaplı bir saldırı daha başlattığı" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Cezasız kalma duygusuyla hareket eden Azerbaycan, saldırının sorumluluğunu açıkça üstlendi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ'da Rus barış gücü birliğinin sorumluluk alanında ‘terörle mücadele eylemlerinin’ başlatıldığını duyurdu ve resmi açıklamasında belirtildiği üzere, bu konuda Rus barış güçlerinin komuta kademesinin yanı sıra Rus-Türk Ortak Gözlem Merkezi’ne de bilgi verdi” ifadelerine yer verildi. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a karşı saldırısını kınadığını belirten bakanlık, "Bu tam üç yıl önce, 2020 yılında Dağlık Karabağ'a yönelik geniş çaplı güç kullanımının devamıdır” vurgusu yaparak ‘askeri tesisleri imha etme’ bahanesi ile hareket eden Azerbaycan’ın ateşine başta Hankendi olmak üzere sivil kentlerin ve köylerin maruz kaldığı savunuldu. Açıklamada, “Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya liderlerinin 9 Kasım 2020 tarihli açıklamasına uygun olarak Dağlık Karabağ'da konuşlanmış Rus barış gücü birliği de dahil olmak üzere, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında başlıca sorumluluğu taşıyan BM Güvenlik Konseyi üyelerine, uluslararası ortaklara Azerbaycan'ın saldırganlığını durdurmak için açık ve kararlı adımlar atma çağrısında bulunuyoruz” dendi.

2023-09-19t121048z-723972189-rc2ob3a2iggy-rtrmadp-3-armenia-azerbaijan-karabakh-1695126418.jpg

FRANSA, BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE TOPLANMA ÇAĞRISI YAPTI

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, "hiçbir bahanenin Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da başlattığı askeri operasyonu haklı gösteremeyeceğini" belirterek, Bakü'nün hamlesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal toplanması çağrısında bulundu. Açıklamada, Fransa'nın "bu kabul edilemez saldırıya karşı güçlü bir yanıt hazırlamak üzere ortaklarıyla birlikte çalıştığı" söylendi.

AVRUPA BİRLİĞİ: BAKÜ İLE KARABAĞ ERMENİLERİ ACİLEN DİYALOĞA DÖNMELİ

AB Dış Politika Şefi Josep Borrell de yaptığı açıklamada, AB'nin Karabağ'daki askeri tırmanışı kınadığını ve Azerbaycan'ı mevcut askeri faaliyetlerini durdurmaya çağırdığını söyledi. "Bakü ile Karabağ Ermenileri arasında acilen diyaloğa dönülmesi gerekmektedir. Bu askeri tırmanış, yerel nüfusu göçe zorlamak için bir bahane olarak kullanılmamalıdır" dedi. Borrell, AB'nin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki diyaloğun kolaylaştırılmasına tam olarak angaje olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel Azerbaycan'ı askeri saldırılarını "derhal" durdurmaya çağırdı. "Bölgeden bugün yıkıcı haberler geliyor. Bakü ile Karabağ Ermenileri arasında gerçek bir diyaloğa imkân tanımak için Azerbaycan'ın askeri eylemleri derhal durdurulmalıdır" açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan Salı günü Dağlık Karabağ bölgesinde "terörle mücadele faaliyetleri" başlatarak amacının "anayasal düzeni yeniden tesis etmek" ve "Ermeni askeri oluşumlarını bölgeden çıkarmak olduğunu" söylemişti. Dağlık Karabağ bölgesindeki insan hakları ombudsmanı Azerbaycan ordusunun saldırılarında iki sivilin öldüğünü ve 23 sivilin yaralandığını açıkladı. Ombudsman Gegham Stepanyan, yaralanan sivillerden en az sekizinin çocuk olduğunu da söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar