Dağlık Karabağ'da Rus barış gücü askerleri öldürüldü

Dağlık Karabağ'da Rus barış gücü askerleri öldürüldü
Rusya Savunma Bakanlığı Dağlık Karabağ'da Rus barış gücü askerlerinin uğradıkları saldırı sonucu öldüğünü bildirdi. Azerbaycan da UAZ Patriot aracına ateş açıldığını teyit etti.

Artı Gerçek - Rusya Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ'daki Rus barış gücü askerlerinin Çarşamba günü araçlarına ateş açılması sonucu öldüğünü açıkladı.

Açıklamada barış gücü askerlerinin Canyatağı köyü yakınlarındaki bir gözlem noktasından dönerken hafif silahlarla saldırıya uğradıkları belirtildi.

Bakanlık arabada kaç personel olduğunu açıklamadı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Canyatağı köyü yakınlarında Rusya Barış Gücüne ait UAZ Patriot aracına ateş açıldığı ve arabadaki askerlerin öldüğü belirtildi.

Olayın açığa kavuşturulması için Azerbaycan ve Rusya'nın soruşturma makamlarının bölgede işbirliği içerisinde çalıştığı belirtilen açıklamada, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığına, Rus Barış Gücü komutanlığına, ölen askerlerin aile ve yakınlarına Azerbaycan'ın taziyeleri iletildi.

Açıklamada, ölen asker sayısı ve ateşin kimin tarafından açıldığı hususunda bilgi paylaşılmadı.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan'ın dokuz aydır abluka altında tuttuğu Dağlık Karabağ'dan Bakü'ye yapılan saldırılarda sivil ve polislerin öldürüldüğü gerekçesiyle Azerbaycan salı günü Dağlık Karabağ'a karşı askeri operasyon başlatmıştı. Dağlık Karabağ uluslararası alanda Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınıyor.

Artsakh (Dağlık Karabağ) Ombudsmanı Azerbaycan'ın askeri operasyonunda en az 200 kişinin öldüğünü, 400'den fazla kişinin de yaralandığını öne sürdü.

Ermeni güçlerinin silahsızlanmayı kabul etmesiyle sağlanan ateşkesin ardından binlerce Ermeni, bölgeyi terk etmek için Rus barış gücü askerlerinin kontrolündeki havaalanına akın etmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar