Türkiye, Azerbaycan'ı 'haklı' buldu ama müzakere sürecini işaret etti: Barış ve kalıcı istikrar için yegane yol

Türkiye, Azerbaycan'ı 'haklı' buldu ama müzakere sürecini işaret etti: Barış ve kalıcı istikrar için yegane yol
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye, Dağlık Karabağ'a yönelik askeri operasyon başlatan Azerbaycan'ı "Gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır" diyerek haklı buldu, ancak müzakere sürecinin kalıcı barış ve istikrar için yegane yol olduğunu belirtti.

Artı Gerçek - Karabağ ile Ermenistan arasındaki bağlantıyı sağlayan Laçın Koridoru'nun Azerbaycan tarafından bloke edilmesi nedeniyle krizin sürdüğü bir dönemde bölgede gerilim yeniden yükseliyor. Uluslararası alanda Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan etnik Ermeni nüfuslu Dağlık Karabağ bölgesindeki yerel yönetim, Azerbaycan'ın bölgenin etrafındaki tüm cephe hattı boyunca bölgeyi roket ve toplarla bombaladığını söyledi.

Türkiye, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da başlattığı askeri operasyonu 'haklı' buldu, ancak müzakere masasına dönüş çağrısı yaptığı bir açıklama yayınladı.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana geçen yaklaşık üç yıllık sürede sahadaki duruma ilişkin olarak sürekli dile getirdiği meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugüne kadar titizlikle yürütülen kapsamlı görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının, bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegâne yol olduğuna inanıyoruz."

AZERBAYCAN'DAN TESLİM OLMA ÇAĞRISI

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Dağlık Karabağ'da başlatılan askeri operasyonun durdurulması için Dağlık Karabağ'daki güçlerin teslim olarak silah bırakması ve "yasa dışı rejimin kendini feshetmesi" gerektiğini, aksi takdirde tedbirlerin sonuna kadar sürdürüleceğini duyurdu.

'BEYAZ BAYRAK ÇEKERLERSE GÖRÜŞÜRÜZ'

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, ülkemizin Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni vatandaşların temsilcileriyle Yevlah şehrinde görüşmeye hazır olduğunu beyan ediyor. Ancak terörle mücadele tedbirlerinin durdurulması için yasa dışı Ermeni silahlı gruplarının beyaz bayrak çekmesi, tüm silahlarını teslim etmesi ve yasa dışı rejimin kendini feshetmesi gerekiyor. Aksi takdirde terörle mücadele tedbirleri sonuna kadar sürdürülecektir" ifadeleri yer aldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ'da "anayasal yapıyı yeniden tesis etmek" ve" Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak Azerbaycan topraklarından çıkarmak amacıyla" askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

HACIYEV: TEMAS HATTINI BİRKAÇ YERDE AŞTIK

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in dış politika danışmanı Hikmet Hacıyev de Reuters'a yaptığı açıklamada, Azerbaycan güçlerinin Dağlık Karabağ'da Ermeni güçleriyle temas hattını birkaç yerde aştığını ve stratejik hedeflerini gerçekleştirmeye kararlı olduklarını söyledi.

Azerbaycan'ın komşu Ermenistan'da hiçbir askeri hedefi olmadığını söyleyen Hacıyev "Azerbaycan'ın niyeti düşmanlık ve çatışma sayfasını kapatmaktır. Artık yeter. Topraklarımızda bu tür silahlı güçlerin bulunmasına ve ayrıca her gün Azerbaycan'ın güvenliğine ve egemenliğine meydan okuyan bir yapıya daha fazla tahammül edemeyiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan Salı günü Dağlık Karabağ bölgesinde "terörle mücadele faaliyetleri" başlatarak amacının "anayasal düzeni yeniden tesis etmek" ve "Ermeni askeri oluşumlarını bölgeden çıkarmak olduğunu" söylemişti. Dağlık Karabağ bölgesindeki insan hakları ombudsmanı Azerbaycan ordusunun saldırılarında iki sivilin öldüğünü ve 23 sivilin yaralandığını açıkladı. Ombudsman Gegham Stepanyan, yaralanan sivillerden en az sekizinin çocuk olduğunu da söyledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar