Azerbaycan ve Ermenistan'dan karşılıklı ateşkes ihlali suçlaması

Azerbaycan ve Ermenistan'dan karşılıklı ateşkes ihlali suçlaması
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 15:40
A+ A-
Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerini Dağlık Karabağ'da bu sabah yürülüğe giren ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Dağlık Karabağ'da bu sabah saatlerinde yürürlüğe giren insani ateşkesin de kırılgan olduğu bildiriliyor. Pazar günü sağlanan ateşkesin ardından taraflar karşılıklı suçlamalarda bulundu.

Azerbaycan, çatışmaların başlamasından bu yana üçüncü kez sağlanan ateşkesin Ermenistan tarafından ihlal edildiğini iddia etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı pazartesi günkü açıklamasında, pazar günü sağlanan ateşkesin ihlal edildiğini ve Ermenistan birliklerinin iki bölgedeki köylerde ateş açtığını ileri sürdü.

Ermenistan ise bunun "yanlış bilgi" olduğunu belirterek, ateşkesi ihlal etme suçlamasını geri çevirdi. Ermenistan'dan yapılan açıklamada, Azerbaycan birliklerinin Ermenistan askeri noktalarını füzelerle vurduğu öne sürüldü.

YENİ ATEŞKES YÜRÜRLÜKTE

Dağlık Karabağ krizinin tarafları Azerbaycan ile Ermenistan'ın yeni bir insani ateşkes üzerinde anlaştığı bildirilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, pazar günü iki tarafın dışişleri bakanları ile yapılan görüşmeler sonrası ateşkes üzerinde anlaşma sağlandığını duyurdu. Ateşkes yerel saatle pazartesi günü sabah 05.00'te yürürlüğe girdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunlara barışçıl çözüm bulunması amacıyla oluşturulan ABD, Fransa ve Rusya'nın eş başkanlıklarını yaptığı AGİT Minsk Grubu'ndan yapılan açıklamada, pazar yapılan görüşmelerde ateşkesin gözlemlenmesi ve çatışmanın çözümü için gerekli olan temel unsurlar gibi konuların da ele alındığı ifade edildi.

Öne Çıkanlar