BAE duyurdu: Birleşik Deniz Kuvvetleri'nden iki ay önce çekildik

BAE duyurdu: Birleşik Deniz Kuvvetleri'nden iki ay önce çekildik
Yayınlanma:
A+ A-
Birleşik Arap Emirlikleri ABD öncülüğünde Körfez'de faaliyet yürüten Birleşik Deniz Kuvvetleri'nden iki ay önce çekildiğini duyurdu. Kararın, İran'ın Körfez'de iki tankere el koymasının ardından ABD üzerinde baskı kurmak amacıyla alındığı öne sürülmüştü.

Artı Gerçek - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD öncülüğünde Körfez bölgesinde faaliyet gösteren Birleşik Deniz Kuvvetleri'nden iki ay önce çekildiğini açıkladı. Ülkenin resmi haber ajansı WAM'da yayımlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "BAE, bölgenin güvenlik ve istikrarı için ortak hedefleri gerçekleştirme aracı olan barışçıl diyalog ve diplomasiye bağlıdır" ifadeleri kullanıldı.

'SEYRÜSEFER GÜVENLİĞİ KONUSUNDAKİ TAAHÜTLERE SADIĞIZ'

BAE'nin deniz güvenliği konusunda ABD ile yürüttüğü görüşmelerin basında yanlış şekilde nitelendirilmesinin reddedildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"BAE, tüm ortaklarımızla etkin güvenlik işbirliğine yönelik sürekli değerlendirmemizin bir sonucu olarak iki ay önce Birleşik Deniz Kuvvetleri'nden çekildi."

Açıklamada, BAE'nin, uluslararası hukuk bağlamında kendi denizlerindeki seyrüsefer güvenliğini sağlama taahhüdüne sadık olduğunun altı çizildi.

BAE'NİN ABD'DEN İRAN KONUSUNDA DAHA CİDDİ ADIM ATMASINI İSTEDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

ABD basınında dün çıkan bir haberde, "BAE'nin, İran'ı caydırma konusunda daha güçlü tutumlar sergilemesi için ABD üzerinde baskı kurmaya çalıştığı" öne sürülmüştü.

ABD ve Körfez'den bazı yetkililere dayandırılan haberde, Abu Dabi'nin söz konusu baskı girişimlerini, birkaç hafta önce Körfez'de iki petrol tankerinin İran ordusu tarafından alıkonulması üzerine başlattığı iddia edilmişti.

BİRLEŞİK DENİZ KUVVETLERİ'NE 34 ÜLKE KATKI VERİYOR

ABD öncülüğünde Bahreyn'de faaliyet gösteren Birleşik Deniz Kuvvetleri'nin bünyesinde 34 ülkeden birlikler bulunuyor. Birleşik Deniz Kuvvetleri, dünyanın önemli ticaret güzergahlarından Basra Körfezi ve Kızıldeniz'de güvenliği sağlamak üzere faaliyet yürütüyor. (AA)

Öne Çıkanlar