Bangladeş'teki sel felaketlerinde ölümler artıyor: 48 kişi öldü, pek çok kayıp var

Bangladeş'teki sel felaketlerinde ölümler artıyor: 48 kişi öldü, pek çok kayıp var
Yayınlanma:
A+ A-
Bangladeşli yetkililer, ülkenin güneydoğusunda etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı sellerde 48 kişinin öldüğünü açıkladı. 15 Ağustos'a kadar devam etmesi beklenen Muson yağmurlarının yol açtığı felakette birçok kişi ise kayıp.

Artı Gerçek - Bangladeş'te genelde haziran-eylül döneminde görülen muson yağmurları nedeniyle her yıl binlerce kişinin yaşamı olumsuz etkileniyor.

Chattogram bölgesi yetkililerinden Rakib Hasan, 15 kişinin daha vefat ettiğini ve üç kişinin kayıp olduğunu söyledi.

Hasan, sel sularının çekildiği bölgelerde insanların evlerine döndüğünü, mahsur kalanlar için temel ihtiyaçların sağlandığı yardım çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Cox's Bazar bölgesinde arama kurtarma çalışmalarında yer alan yetkililerden Md Jahangir Alom, aralarında 2 Arakanlı göçmenin bulunduğu 21 kişinin öldüğünü belirtti.

BARDARBAN'DA 3 BİN 700 EV YOK OLDU

Bandarban bölgesinde en az 10 kişinin öldüğü, 3 bin 700 evin yok olduğu ve yaklaşık 15 bin kişinin sellerden olumsuz etkilendiği kaydedildi.

Rangamati bölgesindeki yetkililer, ülkenin en büyük yapay gölü Kaptai'nin kabarması nedeniyle sel suları seviyesinin yükselmeye devam ettiğini, bölgede iki çocuğun öldüğünü ve bir kişinin kayıp olduğunu aktardı.

1,2 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ

Meteoroloji uzmanı Md. Monowar Hossain, muson yağmurlarının 15 Ağustos'a kadar devam etmesinin beklendiğini belirtti.

Bangladeş'te yetkililer, Cox's Bazar, Chattogram, Bandarban ve Rangamati'nin de bulunduğu bölgelerde meydana gelen sellerde en az 1,2 milyon kişinin olumsuz etkilendiğini açıklamıştı. (AA)

Öne Çıkanlar