Banksy'nin Ukrayna'daki eseri çalınmak istendi

Banksy'nin Ukrayna'daki eseri çalınmak istendi
Dünyaca ünlü graffiti sanatçısı Banksy'nin Ukrayna'da yaptığı duvar resimlerinden biri bulunduğu duvardan sökülerek çalınmak istendi. Gözaltına alınanlar eseri satıp, parayı Ukrayna ordusuna bağışlamak istediklerini söyledi.

Artı Gerçek - Gizemli graffiti sanatçısı Banksy'nin Ukrayna savaşı sırasında ülkede yaptığı yedi duvar resminden biri bulunduğu binadan sökülerek satılmak satılmak istendi.

Kiev bölgesi valisi Oleksiy Kuleba yaptığı açıklamada cuma günü bir grup kişinin Banksy'nin eserini bulunduğu duvarın kaplamasını da keserek götürmeye çalıştığını ancak Hostomel yakınlarında yakalandıklarını ve muralın (duvar resmi) geri alındığını söyledi.

Kuleba duvar resminin zarar görmediğini ve polis korumasına alındığını belirtti.

Çalınmak istenen duvar resmi savaşta zarar görmüş bir apartmana yapılmıştı. Muralda elinde yangın söndürücü tutan, gaz maskesi ve sabahlık giyen bir kadın tasvir edilmişti.

UKRAYNA ORDUSU İÇİN SATMAK İSTEMİŞLER

Kuleba yaptığı açıklamada "Sonuçta bu resimler bizim düşmana (Ruslara) karşı direnişimizin sembolleri. Bu sokak sanatı işlerini zaferimizin bir simgesi olarak korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Meduza'nın haberine göre, Kiev polisi Ukrainskaya Pravda gazetesine yaptığı açıklamada gözaltına alınan kişilerin Banksy'nin eserini satmak ve gelirini Ukrayna ordusuna bağışlamak istediklerini söyledi. Gözaltındakilere "mülke kasıtlı zarar vermek" suçunun yönetildiği de açıklandı.

Banksy'nin dünyaca ünlü eserleri sanat piyasasında milyonlarca dolara alıcı bulabiliyor. Banksy geçen ay Ukrayna'ya giderek zarar görmüş binalara ve yerlere yedi duvar resmi daha yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar