Beyaz Saray: Türkiye’de güçlü bir demokrasi görmek isteriz

Beyaz Saray: Türkiye’de güçlü bir demokrasi görmek isteriz
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kim kazanırsan kazansın Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Sullivan "Türkiye'de güçlü bir demokrasi görmeye devam etmek istiyoruz" dedi.

Artı Gerçek - ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden'ın G7 Liderler Zirvesi'ne katılmak için seyahat ettiği uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'deki 14 Mayıs seçimlerine ilişkin de Sullivan, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kaldığını ve kazanan kim olursa olsun, Ukrayna, Orta Doğu'daki bölgesel meseleler ve NATO'daki rolü kapsamında Türkiye ile bir dizi konuda çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Sullivan, "Türkiye'de güçlü bir demokrasi görmeye devam etmek istiyoruz. İlk turu gerçekleştirdiler, ikinci turu da yapacaklar ve bizler de kazanan kim olursa olsun onunla çalışmaya hazır olacağız" dedi.

'TAHIL KORİDORU'NUN UZATILMASI İYİ BİR ŞEY'

Beyaz Saray, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin uzatılmasının olumlu olduğunu da belirtti. Karadeniz Tahıl Koridoru girişiminin süresinin uzatılmasının iyi bir şey olduğunu söyleyen Sullivan, tahılın küresel pazarlara ulaşmasını sağlamaya yönelik çabaları desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Sullivan, diğer yandan süresi uzatılsa dahi Rusya'nın tahıl koridorunu "günlerinin sayılı olduğunu söyleyerek" rehin tutmaya devam ettiğini belirtti. Dünyanın, tahıl koridorunun sürdürülebilir şekilde işlemesini sağlayacak istikrarı hak ettiği görüşünü paylaşan Sullivan, böylece başta fakir ülkeler olmak üzere ülkelerin gıda ihtiyacının giderilebileceğine işaret etti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar