ABD basını: Biden'ın Özel Kalem Müdürü Jeff Zients olacak

ABD basını: Biden'ın Özel Kalem Müdürü Jeff Zients olacak
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve geldiği iki yıldır Özel Kalem Müdürlüğü'nü yapan Ron Klain görevi devrediyor. ABD basını Klain'in yerine eski Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Koordinatörü Jeff Zients’in getirileceğini duyurdu.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden’ın, Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü görevini bırakması beklenen Ron Klain’ın yerine eski Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Koordinatörü Jeff Zients’i getireceği öne sürüldü.

New York Times gazetesi iki gün önce Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Klain'in Biden’ın 7 Şubat’ta yapacağı “Birliğin Durumu” konuşmasından sonra ayrılmayı hedeflediğini duyurmuştu. Associated Press haber ajansı Biden’ın Zients’i bu göreve atamayı planladığını duyururken, Beyaz Saray değişiklik konusunda çıkan haberlere yönelik yorum taleplerini yanıtsız bıraktı. ABD basını bugün bir açıklama yapılmasının beklendiğini de yazdı.

BEYAZ SARAY'DAKİ EN ÖNEMLİ GÖREVLERDEN BİRİ

Özel Kalem Müdürlüğü, Beyaz Saray'daki en önemli görevlerden biri. Zira Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Başkan'ın politika gündemini yönlendirmekten ve personeli işe almaktan sorumlu. Zients, eski Başkan Barack Obama yönetimi sırasında Ulusal Ekonomik Konseyi direktörü ve Yönetim ve Bütçe Ofisinin müdür vekili olarak görev yapmıştı. Zients, Biden döneminde Beyaz Saray'da salgınla mücadele ekibine liderlik yaptıktan sonra, geçen nisanda bu pozisyonundan ayrılmış ancak Ron Klain'in isteği üzerine Beyaz Saray'da siyasi araştırmalar ve planlama gibi alanlarda düşük profilde çalışmaya devam etmişti.

Mevcut Özel Kalem Müdürü Klain ise herhangi bir Demokrat başkanın en uzun süre hizmet veren özel kalem müdürü unvanına sahip. Hem senatörlüğünde hem de Biden başkan yardımcısıyken yıllarca onun baş yardımcılarından biri olarak çalıştı. Biden'ın başarısız 1988 ve 2008 Beyaz Saray kampanyalarında danışman ve konuşma yazarı olarak çalıştı ve Obama'nın kıdemli yardımcılarından biriydi. Eski ABD Başkanı Donald Tump, dört yıl içinde dört özel kalem müdürü değiştirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar