Bharara'dan kurtuldu, Trump'a yakın isimlere kancayı taktı

Bharara'dan kurtuldu, Trump'a yakın isimlere kancayı taktı
Hakkında 75 yıl hapis cezası isteyen Savcı Preet Bharara'nın görevden alınmasının ardından, halen ABD'de tutuklu bulunan iş adamı Rıza Zarrab harekete...

Hakkında 75 yıl hapis cezası isteyen Savcı Preet Bharara'nın görevden alınmasının ardından, halen ABD'de tutuklu bulunan iş adamı Rıza Zarrab harekete geçti.

DÜNYA- New York’ta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı iş adamı Rıza Zarrab, ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığı ile bilinen eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile eski ABD Adalet Bakanlarından Michael Mukasey’i avukat olarak savunma ekibine kattı.

ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile New York'ta tutuklu olarak yargılanan Zarrab, Bharara sonrası için önemli bir hamle geldi.

KARAR YENİ BİR TARTIŞMA BAŞLATTI

Washingtonhatti'daki habere göre, New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara'nın, istifa etmediği için görevden alınmasının ardından vekaleten bu göreve getirilen Joon Kim, davaya bakan Yargıç Richard Berman'a sunduğu dilekçede, Giuliani ve Mukasey'in, Rıza Zarrab'ın avukatları olarak savunma takımına katıldıklarını belirtti. Zarrab'ın avukatlarından Benjamin Brafman, Giuliani ve Mukasey'in duruşmalara katılmayacaklarını ancak konunun hukuksal ve yasal yönleri üzerinde çalışacaklarını söyledi.

New York’un güney bölgesi savcılığından Joon H Kim, Iran ve ABD arasında yasadışı finansal işlemler yapmak süphesiyle tutuklu bulunan Türkiye ve Iran vatandaşı Rıza Zarrab hakkında, davanın hakimi Richard M Berman’a bir dilekçe gönderdi.

Dilekçede Rıza Zarrab’ı savunan avukatların arasına aynı şirket avukatlarından Rudolph W Guiliani ve Michael B Mukasey’in eklenmesi üzerine Greenberg Traurig ve Debevoise Plimpton sirketlerinin avukatlarının potansiyel çıkar çatışması olup olmadığına ilişkin bir duruşma talep ediyor.

Daha önceden de savcılığın talebiyle gene Zarrab avukatlarından Kirkland ve Ellis avukatlık şirketinin aynı davada bir çıkar çatışması olup olmadığı davası görülmüştü. Kirkland ve Ellis şirketleri Zarrab’ın yanısıra Zarrab’ın finansal suçlarının mağdurlarını da temsil ediyorlar. Mahkeme o davada Zarrab’ı potansiyel menfaat çatışmasına karşı uyarmış ve Zarrab’ın bilinçli olarak bu menfaat çatışmasınına karşın avukatlarını değiştirmemeyi kabul ettiğini tutanağına eklemişti.

Bu yeni çıkar çatışması davasında savcılık bu olası sorunu mahkemeye sunmayı savunma avukatlarının talepleri üzerine geciktirdiklerini, ama firmanın kendilerine gönderdiği belgeleri tatmin  edici bulmadıklarından mahkemeye aktarmayı uygun gördüklerini bildiriyorlar.

75 YIL İSTENİYOR

Geçen yıl Mart ayında Miami'de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Rıza Zarrab, halen New York Metropolitan Cezaevinde yatıyor. Sarraf hakkında 75 yıl hapis cezası isteniyor.

Öne Çıkanlar