Biden: ABD'de seri numarasız 'hayalet silahlar'ın satışını yasaklıyoruz

Biden: ABD'de seri numarasız 'hayalet silahlar'ın satışını yasaklıyoruz
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Nisan 2022 13:22
A+ A-
Biden ‘hayalet silah’ olarak nitelendirilen silahların satışını yasakladığını açıkladı. Son 5 yılda bu silahlarla işlenen suçların sayısında artış olduğunu belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden ülkede ‘hayalet silah’ olarak nitelendiren seri numarasız silah satışını yasakladı. Artık sabıka kaydı soruşturması olmadan silah satışının yapılmayacağı belirtildi. Seri numaraları olmadığı için güvenlik güçleri bu silahların izini sürmekte zorlanıyor. ABD'de güvenlik güçleri geçen yıl 20 bin "hayalet silah" ele geçirmişti. Bu, 2016'daki benzer silah sayısının 10 katıydı. ABD'de silah kontroluna destek veren kesimler Biden'ın açıklamasını olumlu karşıladı.

SON 6 YILDA SİLAH SAYISI 10 KAT ARTTI

BBC Türkçe ‘de yer alan habere göre Joe Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, bu silahların "ateşli silahlar" kategorisine dahil edileceğini söyledi. Söz konusu silahlar, dükkanlardan ya da internetten satın alınabilen malzemelerle yapılabiliyor. ABD'de yeni düzenleme ile bir kişi sahibi olduğu "hayalet silahı" silah dükkanına satmak istediğinde, dükkan sahibi bu silaha seri numarası kaydettirmek zorunda olacak.

Son 5 yılda bu silahlarla işlenen suçların sayısında artış olduğunu vurgulayan Biden ise "Bundan sonra hayalet silahlarla suç işlerseniz, federal yargılamaya hazır olun" dedi. "Hayalet silahları bir terörist de gidip satın alabilir" diye konuşan Biden, Kongre'ye de saldırı silahlarını yasaklaması çağrısı yaptı.

ABD'de güvenlik güçleri geçen yıl 20 bin "hayalet silah" ele geçirmişti. Bu, 2016'daki benzer silah sayısının 10 katıydı.

ABD'de silah kontroluna destek veren kesimler Biden'ın açıklamasını olumlu karşıladı. Ancak silah lobisi Biden'a öfkeli ve ABD'de bazı kuruluşların, yönetimin son kararını mahkemeye götürmeleri bekleniyor.

Öne Çıkanlar