Biden, ABD'ye alınacak mülteci sayısını artıracağını söyledi

Biden, ABD'ye alınacak mülteci sayısını artıracağını söyledi
'Biden-Harris yönetimi Amerika'nın zayıfların korunması ve sığınmacıların haklarının savunulması için tarihi rolünü her yerde yeniden inşa edecek.'

ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, ülkeye daha fazla mülteci alınacağını duyurdu. Cizvit Mülteci Servisi adlı yardım kuruluşunun 40. yıldönümü vesilesiyle açıklama yapan Biden, ABD'nin alacağı mülteci sayısını yıllık 125 bine yükseltmeyi planladığını söyledi.

Biden, "Biden-Harris yönetimi Amerika'nın zayıfların korunması ve sığınmacıların haklarının savunulması için tarihi rolünü her yerde yeniden inşa edecek" ifadesini kullandı.

3 Ksım'daki başkanlık seçimini kaybeden ABD Başkanı Donald Trump görev süresi içinde ülkeye alınan mültecilerin sayısını azaltmış ve son olarak ülkeye alınacak mülteci sayısını yıllık 15 binle sınırlandırmak istediğini açıklamıştı. Eski Başkan Barack Obama döneminde ise bu sayısı zılda 110 bindi. 

ABD'de sığınmacı ve mültecilere yardım konusunda başı dini kuruluşlar çekiyor. Ülkede sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan dokuz kuruluştan altısı kiliselere bağlı. (Deutsche Welle Türkçe)

Öne Çıkanlar