Biden: En derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz

Biden: En derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ve Suriye'de binlerce kişinin ölümüne yol açan depremler hakkında başsağlığı dileklerini yineledi. Biden, "Çok sayıda can kaybının yasını tutuyor ve en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden Türkiye ve Suriye’de büyük bir yıkıma yol açan depremlerle ilgili açıklama yaptı. Biden, “Can kayıplarının yasını tutuyor ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Biden Wisconsin'de ekonomik planını işçilere anlattığı konuşmasına başlamadan önce depremin yol açtığı yıkıma değinerek şu ifadeleri kullandı:

"Başlamadan önce Amerikan halkı adına dualarımızı Türkiye ve Suriye halkına gönderdiğimizi söylemek isterim. Biliyorsunuz can kaybı artıyor ve bu 100 yılı aşkın sürede bu bölgede meydana gelen en kötü depremlerden biri. Çok sayıda can kaybının yasını tutuyor ve en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

'BERBAT İNŞA EDİLMİŞ BİNALAR'

ABD Başkanı kurtarma çalışmalarından gelen görüntülere atıfta bulunarak, “Bu insanların enkazdan, berbat inşa edilmiş binalardan insanları çıkarmaya çalışmalarını izlemek inanılmaz. Ama deprem son derece güçlü bir depremdi, ciddi artçılar ve ikinci bir deprem oldu. Babaları, anneleri, zavallı küçük bebeklerin enkazdan çıkarıldıklarını görüyorsunuz. Çok sayıda insan hayatını kaybetti. Düşüncelerimiz bu trajediyle paramparça olan depremzedelerle birlikte” dedi.

VOA Türkçe'nin aktardığına göre Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la depremin ardından yaptığı telefon görüşmesine değinerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söylediğim gibi, kendisini ilk deprem meydana geldikten sonra hemen aradım, ABD’nin tam desteğini, kurtarma ekiplerinin yardıma hazır olduğunu söyledim.” diye konuştu.

'SURİYE’NİN TÜM BÖLGELERİNDE DE ÖNDE GELEN BAĞIŞÇI ÜLKEYİZ'

Biden, Suriye’de de yıkıma yol açan depremin ardından ABD’nin yardım faaliyetlerine destek verdiğini söyleyerek "ABD kimin kontrolünde olduğuna bakılmaksızın Suriye’nin tüm bölgelerinde önde gelen bağışçılardan. Bu bir insan hayatı kurtarma meselesi. Yardıma ihtiyaç duyulan bu dönemde Türkiye ve Suriye halkının destenmesine güçlü bağlılığımız sürüyor” ifadelerini kullandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar