Biden: Putin bariz şekilde savaş suçları işledi

Biden: Putin bariz şekilde savaş suçları işledi
ABD Başkanı Biden, UCM'nin savaş suçları işlediği gerekçesiyle Rus lider Putin hakkında yakalama kararı çıkarmasını haklı buldu. ABD Başkanı "Bariz şekilde savaş suçları işledi. Bence karar haklı" dedi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "bariz şekilde savaş suçu işlediğini" söyleyerek Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Putin hakkındaki yakalama kararını "haklı" buldu.

Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden "Bariz şekilde savaş suçları işledi" dedi. Biden, yakalama kararına atıfta bulunarak, "Bence karar haklı. Ama soru şu ki, UCM bizim tarafımızdan da uluslararası olarak tanınmıyor. Ama bence çok güçlü bir noktaya değiniyor" ifadelerini kullandı.

UCM, Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu.

Karar, Ukrayna savaşının başından bu yana çocukların yasadışı sınır dışı edilmesi ve Ukrayna'dan Rusya'ya yasadışı insan nakli şüphesiyle alınmıştı. Amerika Birleşik Devletleri de Rusya gibi UCM'nin tarafı bir ülke değil.UCM'ye taraf olan 123 ülke bulunuyor.

ABD DIŞİŞLERİ: RUSYA'NIN SAVAŞ SUÇLARI İŞLEDİĞİNE SÜPHE YOK

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü e-postayla yaptığı açıklamada, ABD'nin ayrıca Rus kuvvetlerinin Ukrayna'da savaş suçları işlediği sonucuna vardığını ve savaş suçlarının faillerinin hesap vermesini desteklediğini söyledi. Sözcü, "Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları ve zulümler işlediğine dair hiçbir şüphe yok ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini açıkça belirttik. Bu, UCM savcısının önündeki gerçeklere dayanarak bağımsız olarak verdiği bir karardı" dedi.

Geçen ay Yale Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma Rusya'nın en az 6 bin Ukraynalı çocuğu kurulan 43 kamp ve tesiste tuttuğunu öne sürmüştü.

Rusya, savaş sırasında kuvvetlerinin sava suçu işlediği suçlamalarını reddediyor. Kremlin cuma günü yaptığı açıklamada, UCM'nin Putin'e yönelik yakalama emrinin "hukuken hükümsüz" olduğunu söylemişti. Sözcü Dmitriy Peskov "Rusya bazı devletler gibi bu mahkemenin yargı yetkisini tanımamaktadır. Bu nedenle, bu türden herhangi bir karar hukuk açısından Rusya Federasyonu için geçersizdir" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar