Biden ve Sisi Gazze için görüştü: Kahire'ye üst düzey ekip gönderilecek

Biden ve Sisi Gazze için görüştü: Kahire'ye üst düzey ekip gönderilecek
ABD Başkanı Biden, Mısır'ın Gazze'de yardım akışı taahhüdünü memnuniyetle karşıladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklaya göre, Refah sınır kapısının yeniden açılması çabaları için önümüzdeki hafta Kahire'ye üst düzey bir ekip gönderilecek.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi telefonda görüştü. Beyaz Saray'dan ikilinin görüşmesine dair yapılan açıklamada, ABD Başkanı Biden'ın Mısır'ın Kerem Şalom sınır kapısı üzerinden Gazze'ye insani yardım girmesine izin verme taahhüdünü memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Biden'ın Refah sınır kapısının yeniden açılması çabaları için önümüzdeki hafta Kahire'ye üst düzey bir ekip göndereceği belirtildi.

KEREM ŞALOM KAMYON GEÇİŞİNE AÇILDI

8 Mayıs'ta İsrail'den Hamas'ın topçu saldırısında 4 askerin öldürülmesi, 10'unun yaralanması üzerine kapatılan Kerem Şalom Sınır Kapısı'nın yeniden açıldığı açıklaması gelmişti. İsrail Savunma Bakanlığı, hükümetin emriyle Kerem Şalom'un kamyon geçişine açıldığını, Mısır'dan gelen kamyonların burada denetlendikten sonra girişine izin verildiğini duyurmuştu.

REFAH SINIR KAPISI'NIN AKIBETİ NE OLACAK?

Gazze Şeridi'ne insani yardımların ana giriş noktası olan Refah Sınır Kapısı ise İsrail askerlerinin operasyon yapması gerekçesiyle kapalı kalmaya devam ediyor.

Mısır, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafını işgal etmesinin ardından yardım geçişine izin vermiyor ve İsrail askerleri çekilene kadar da Refah’ı yeniden açmayı reddediyor.

İsrail'in Haaretz gazetesine göre Biden yönetimine Refah'a kara operasyonun amacını "rehine müzakerelerinde Hamas'a baskı uygulamak ve sınır kapısının Hamas'ın gücünün simgesi olmaktan çıkarmak" diye sunan Netanyahu hükümeti, operasyonun tamamlanmasının ardından Refah Sınır Kapısı'nın kontrolünü özel bir Amerikan güvenlik şirketine devredeceği güvencesi vermişti. (Reuters, Haber Merkezi)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar