Biden yönetimini Nazilerle kıyaslayan Trump: Kasımdaki seçimleri kazanmak için Gestapo taktiklerine başvuruyorlar

Biden yönetimini Nazilerle kıyaslayan Trump: Kasımdaki seçimleri kazanmak için Gestapo taktiklerine başvuruyorlar
ABD'nin Demokrat Partili yönetimini Nazilerle kıyaslayan Trump, Biden'ın kasımdaki başkanlık seçimini kazanmasının tek yolu olarak Gestapo taktiklerine başvurduğunu söyledi.

Artı Gerçek - ABD'de kasımdaki başkanlık seçimlerine doğru siyaset arenası kızışırken, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın bağışçılarıyla toplantısında Demokrat Partili Başkan Joe Biden'ı Nazilerle kıyasladığını gösteren ses kayıtları sızdı. Yurttaşlık, insan hakları örgütleri ve muhaliflerinin söylemleriyle eylemlerini "ırkçı, faşist" bulduğu 45. Başkan, Biden yönetimini İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın Nazi rejimi polisi Gestapo'nun taktiklerini uygulamakla suçladı.

'ASLINDA BU ONLARI ÖLDÜRÜYOR'

Bağışçılarına hitabında, hakkında açılan sayısız davanın "siyasi amaçlı" olduğu savını yineleyen Trump, "Bunlar Gestapo yönetimi yürütüyor. Ellerinde başka bir şey yok. Kasımdaki seçimi kazanmanın tek yolunun bu olduğuna inanıyorlar ve aslında bu onları öldürüyor. Ama bu beni rahatsız etmiyor" dedi.

'KAFAYA TAKMIYORUM'

Hakkında 4 ceza davası, 2 federal dava olan ve kampanya yürütmek yerine mahkemelere gidip duruşmalara katılmak zorunda kalan önceki başkan, bunların Beyaz Saray için yarışmasını önlemeye yönelik Demokrat Parti komplosu olduğunu öne sürdü.

"Ama bunları dert etmiyorum. Çok takarsan tıkanırsın. Ben de bir şekilde umursamıyorum. Hayat böyle bir şey" diye devam eden Trump, yine de hakkında iki federal dava dosyası hazırlayan Savcı Jack Smith'le ilgili tirat atmayı ihmal etmedi.

BİR GÜNLÜĞÜNE DİKTATÖR OLMA VAADİ

Trump, şubat sonundaki Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı'nda (CPAC) yaptığı konuşmada da hakkında Biden'ın emriyle Stalinist şov davaları yürütüldüğünü iddia etmişti. Daha önce Biden'dan "Üçüncü Dünya diktatörü" diye söz eden Trump, bununla birlikte yeniden seçilirse "bir günlüğüne diktatör olacağını ve başkanlık kararnameleriyle fosil yakıt çıkarılmasını teşvik edip milyonlarca yasadışı göçmeni sınırdışı edeceğini" vaat etmişti.

'BİDEN FAŞİST SÖYLEM VE NEO-NAZİLERLE MUHABBETTE RAĞBET ETMEDİ'

Önceki başkanın Gestapo benzetmesine Biden yönetiminden tepki gecikmedi. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, şu açıklamayı yaptı:

"Başkan Biden, faşistlerin dehşet verici söylemlerini tekrarlamak, neo-Nazilerle öğle yemeği yemek ve cesur polis memurlarının hayatlarına mal olan çürütülmüş komplo teorilerini körüklemek yerine, şiddet içeren suçlarda son 50 yılın en büyük düşüşünü gösteren yaklaşımla, Amerikan halkını ortak demokratik değerlerimiz ve hukukun üstünlüğü etrafında bir araya getiriyor." (Reuters, AA, RT, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar